Кризата остави без работа околу 15 илјади луѓе, вкупно без работа се над 150...

Со состојба на 30.09.2020 година евидентирани се 14.819 невработени лица по основ на прилив од работен однос за кои престанокот, односно одјавата од задолжително социјално осигурување е регистрирана во периодот по 11 март годинава,...

Работа од дома – како да се приспособиме на новата реалност

Пандемијата со коронавирусот донесе многу промени во нашите животи, вклучително и воведувањето на работењето од дома. Покрај некои специфични работни места, многумина се свртија кон работа што не вклучува употреба на канцеларија, а оние кои треба да работат во неа се...

Странските директни инвестиции во третиот квартал бележат одлив од 5,4 милиони евра

Најновите податоци на Народната банка за странските дирeктни инвестиции во зeмјава покажуваат одлив од 5,4 милиони евра во третиот квартал од годинава. -Во периодот јануари-септември 2020 година, нето-приливите од 119,5 милиони евра се резултат на...

Сејдини: ФФМ одлучи приоритет за добивање на влезници за ЕУРО 2020 да имаат медицинските...

Муамед Сејдини, претседателот на ФФМ соопшти дека доколку Европското првенство во фудбал се игра пред публика, приоритет во добивање на влезниците кои ќе и' бидат доделени на ФФМ ќе имаат медицинските работници. "Драги пријатели и...

Американската агенција ФДА ја одобри вакцината на Фајзер и Бионтек

Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) во деталната анализа заклучи дека првата вакцина против Ковид-19, чија употреба се разгледува во САД и ја произведуваат  американски „Фајзер“ и германски Бионтек, „ги исполни пропишаните...

Германија се „затвора“ од следната недела до 10 јануари

Сите продавници кои продаваат несуштински производи, како и училиштата и градинките, ќе бидат затворени во Германија од среда, 16 декември до 10 јануари. Ова денеска го соопшти германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот со...

Трамп ќе се вакцинира против КОВИД-19, еве кои од светските лидери ќе го стораат...

Кои светски лидери, мажи, не се плашат од инјекции и веќе изразија желба да бидат вакцинирани за да им дадат пример на граѓаните? Американскиот претседател Доналд Трамп ќе биде вакциниран против КОВИД-19. Веста ја објави...

Каракачанов: Нема да има компромис со антибугарска политика, притисоците нема да нѐ предомислат

Пренесувањето на македонско-бугарскиот спор во Европската унија нема да донесе несигурност и нестабилност во Унијата, вели бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов Тој потврди дека имало притисок од дел од земјите-членки на ЕУ...

Рекорден број од 4,6 милиони новозаразени со коронавирус во светот

Повеќе од 4,6 милиони нови случаи на коронавирус се потврдени во светот минатата недела, што е највисок број од почетокот на пандемијата, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во преиод од 14 до 20 декември во...

Во Македонија има 63 пензионери кои уживаат пензија над 53.000 денари

Во ноември годинава имало 258 пензионери со пензија над 51.000 денари. 63 пензионери го земале највисокиот износ од 53.691 денари, покажуваат последните податоци на Фондот за пензиско. Или вкупно 1.310 пензионери во земјава се...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ