Кризата остави без работа околу 15 илјади луѓе, вкупно без работа се над 150...

Со состојба на 30.09.2020 година евидентирани се 14.819 невработени лица по основ на прилив од работен однос за кои престанокот, односно одјавата од задолжително социјално осигурување е регистрирана во периодот по 11 март годинава,...

Работа од дома – како да се приспособиме на новата реалност

Пандемијата со коронавирусот донесе многу промени во нашите животи, вклучително и воведувањето на работењето од дома. Покрај некои специфични работни места, многумина се свртија кон работа што не вклучува употреба на канцеларија, а оние кои треба да работат во неа се...

(ВИДЕО) Трамп во свој стил прво ја држеше, а потоа ѝ ја „фрли“ раката...

Последната дебата меѓу Доналд Трамп и Џо Бајден се одржа во Нешвил пред американските претседателски избори закажани за 3 ноември, а двајцата кандидати беа придружувани од сопругите Меланија Трамп и Џил Бајден.

Четворица пратеници си поднесоа оставка во Парламентот

На почетокот на пленарната седница претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери извести дека до него се поднесени оставки од четворица пратеници. Собранието им ги констатира оставките на пратениците по што се очекува да...

27-годишен кумановец почина од Ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје

27-годишен кумановец на инфективната клиника во Скопје. Пациентот немал претходни заболувања велат од МЗ освен покачена телесна тежина. Бил префрлен во Скопје поради нагло влошување на состојбата. Инфективното одделение во Куманово е полно, за прием...

Звучно во Собранието: Продолжува расправата за избор на Добрила Кацарска за уставен судија

Во Собранието денес продолжува расправата за избор на Добрила Кацарска за Уставен судија. Од 12 часот е закажано продолжението на седницата. Вчера на почетокот на дискусијата по оваат точка пратениците од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Уште 20 лица починаа од коронавирусот. Од 1293 тестирања новозаразени се 515

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1293 тестирања, а регистрирани се 515 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-207, Куманово-33, Штип-33, Прилеп-25, Тетово-17, Велес-21, Битола-22, Охрид-3, Кавадарци-16, Гостивар-16, Струмица-17, Крива...

ИСТОРИЈА: Македонија се пласираше на Европското првенство во 2021!

Македонската фудбалска репрезентација се пласираше на Европското првенство следното лето, откако ја совлада Грузија со 1-0 на гостувањето во Тбилиси во рамки на финалниот бараж натпревар. Стрелец на единствениот гол беше Горан Пандев во 56-тата...

Од утре брзи тестови за Ковид-19 во Штип, Гостивар, Прилеп, Струмица и Кичево

Во пет здравствени институции во државата од утре ќе се врши тестирање за коронавирус со брзи антигенски тестови, соопштуваат од Министерството за здравство. Тестирања ќе се вршат во здравствените домови во Штип, Гостивар, Прилеп, Струмица...

Овие три категории на работници добија најмногу откази поради коронавирусот

Најголемите жртви од кризата предизвикана од вирусот Ковид-19 се привремените вработени, сезонските работници и повремените работници, покажува новата анализа на Евростат. Во ЕУ според податоците објавени од Евростат, на крајот на вториот квартал од оваа...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ