Овие три категории на работници добија најмногу откази поради коронавирусот

Најголемите жртви од кризата предизвикана од вирусот Ковид-19 се привремените вработени, сезонските работници и повремените работници, покажува новата анализа на Евростат. Во ЕУ според податоците објавени од Евростат, на крајот на вториот квартал од оваа...

СЗО: Многу е важно да има правична распределба на КОВИД вакцините кои ќе чинат...

Со најновите позитивни новости од испитувањата за вакцините, светлината на крајот на овој долг, мрачен тунел станува сè посветла, изјави на вчера генралниот директор на Светската здравствен организација (СЗО) Тедрос Аданам Гебиезус. Според СЗО Сега...

Радев: Бугарија сега е изолирана пред своите европски партнери

Бугарија не ги изгради доволно добро своите позиции кон Македонија и затоа сега е изолирана пред своите европски партнери, вели бугарскиот претседател Румен Радев Според Радев во моментов е потребно да се смират страстите меѓу...

Странските директни инвестиции во третиот квартал бележат одлив од 5,4 милиони евра

Најновите податоци на Народната банка за странските дирeктни инвестиции во зeмјава покажуваат одлив од 5,4 милиони евра во третиот квартал од годинава. -Во периодот јануари-септември 2020 година, нето-приливите од 119,5 милиони евра се резултат на...

Сејдини: ФФМ одлучи приоритет за добивање на влезници за ЕУРО 2020 да имаат медицинските...

Муамед Сејдини, претседателот на ФФМ соопшти дека доколку Европското првенство во фудбал се игра пред публика, приоритет во добивање на влезниците кои ќе и' бидат доделени на ФФМ ќе имаат медицинските работници. "Драги пријатели и...

Американската агенција ФДА ја одобри вакцината на Фајзер и Бионтек

Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) во деталната анализа заклучи дека првата вакцина против Ковид-19, чија употреба се разгледува во САД и ја произведуваат  американски „Фајзер“ и германски Бионтек, „ги исполни пропишаните...

Германија се „затвора“ од следната недела до 10 јануари

Сите продавници кои продаваат несуштински производи, како и училиштата и градинките, ќе бидат затворени во Германија од среда, 16 декември до 10 јануари. Ова денеска го соопшти германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот со...

Трамп ќе се вакцинира против КОВИД-19, еве кои од светските лидери ќе го стораат...

Кои светски лидери, мажи, не се плашат од инјекции и веќе изразија желба да бидат вакцинирани за да им дадат пример на граѓаните? Американскиот претседател Доналд Трамп ќе биде вакциниран против КОВИД-19. Веста ја објави...

Каракачанов: Нема да има компромис со антибугарска политика, притисоците нема да нѐ предомислат

Пренесувањето на македонско-бугарскиот спор во Европската унија нема да донесе несигурност и нестабилност во Унијата, вели бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов Тој потврди дека имало притисок од дел од земјите-членки на ЕУ...

Рекорден број од 4,6 милиони новозаразени со коронавирус во светот

Повеќе од 4,6 милиони нови случаи на коронавирус се потврдени во светот минатата недела, што е највисок број од почетокот на пандемијата, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во преиод од 14 до 20 декември во...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ