Пензии од 57.304 денари за само 30 пензионери, додека 22.696 лица земаат под 9.868...

Според анализата што ја направи Пари, во јуни, оваа година имало 302 пензионери со пензија над 52.455 денари, покажуваат последните податоци на Фондот за пензиско. Вкупно 1.323 пензионери во земјава се водат како пензионери...

Заев: Не мислам дека целата Влада треба да си поднесе оставка поради несреќата во...

Премиерот Зоран Заев изјави дека не мисли оти цела Влада треба да си поднесе оставка поради несреќата во Тетово, а за понудените оставки на министерот Венко Филипче, неговиот заменик Илир Хасани, директорот и економскиот...

Пари открива: Кои се најмоќните фирми во градежниот бизнис?

ЗСФ КОМ и АК ИНВЕСТ се апсолутни лидери во градежниот бизнис во земјава. Првата остварила најголема добивка, втората најголем приход во градежниот сектор минатата година. Според Пари и информациите од платформата БизнисМрежа.мк најголема добивка во...

Пентагон: Ракетната програма на Пјонгјанг е закана за соседите

Американската војска соопшти дека ракетните тестови спроведени од Северна Кореја викендов претставуваат „закана“ за соседите во земјата и меѓународната заедница. „Оваа активност го нагласува континуираниот фокус на Северна Кореја за развивање на воената програма и...

Мицкоски најави поднесување предлог до Собранието за разрешување на Филипче, за СДСМ иницијативата е...

ВМРО-ДПМНЕ вчера најави дека доколку до вторник претпладне министерот за здравство Венко Филипче и неговиот заменик Илир Хасани не достават оставки до Собранието, партијата ќе поднесе предлог-одлука за нивно разрешување, тврдејќи дека оставките требало...

Активни 13.412 случаи, надлежните повикуваат невакцинираните да се вакцинираат

Бројот на активни случаи во земјава изнесува 13.412 од кои најголем број или 5858 се во Скопје. Во Тетово има 1184 активни случаи, во Куманово – 898, во Гостивар – 688, во Струга –...

АНАЛИЗА: Бруто надворешниот долг близу 10 милијарди евра, каква е состојбата со jавниот долг!

Раст на Бруто-надворешниот долг и на јавниот долг, намалување на државниот долг на крајот од август. Новите податоци покажуваат дека задолженоста на државата сепак се зголемила во првото економско полугодие. Овој тренд е очекуван,...

ССМ ги потсетува работодавците да исплатат К-15

Сојузот на синдикатите на Македонија, денеска преку соопштение ги потсетува работодавците во приватниот сектор да исплатат регрес за годишен одмор, популарно К-15, бидејќи тое е законска обврска. -Регресот за годишен одмор е право воспоставено по...

Украина го легализираше биткоинот, закон предвидува мерки за заштита од измама

Украина е петта земја во изминатите неколку недели која воспостави некои основни правила за пазарот на криптовалути. Украинскиот Парламент речиси едногласно усвои закон со кој се легализираат и регулираат криптовалутите. Законот, кој беше донесен во...

Петмина обвинители на терен во Тетово да ги откријат причините за пожарот

Основното јавно обвинителство објави дека петмина обвинители се ангажирани и веќе се на терен каде што вршат вештачење за да се проверат причините за пожарот во модуларната болница во Тетово. „Основното јавно обвинителство Тетово врши...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ