Регистрирани се 336 нови случаи со коронавирусот, починале 32 лица и 544 оздравеле

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-95, Куманово-10, Штип-12, Прилеп-27, Тетово-11, Струга-1, Велес-30, Битола-34, Охрид-1, Кавадарци-7, Гостивар-41, Гевгелија-7, Струмица-7, Крива Паланка-3, Радовиш-10, Крушево-1, Пробиштип-1,...

Мицкоски: Само политички анафалбет преговара за јазикот, идентитетот и историјата на својот народ, мораме...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ им се заблагодари на граѓаните за поддршката која што ја дават изминативе денови. "Истата таа не мотивира да истраеме во нашата борба против погрешните политики на владата предводена од Зоран Заев", рече...

(ВИДЕО) Дачиќ до Заев: Еве ја нема веќе Југославија, па што сега ве раздвојува

Претседателот на српското националното Собрание Ивица Дачиќ, во гостување на телевизија Пинк истакна дека Југославија повеќе ја нема, па што сега чека Македонија, зборувајќи за скандалозното интервју на премиерот Заев. -Јас не знам дали нашата...

Филипче: Состојбата по болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи на пациенти

Состојбата по болниците се стабилизира, во наредниот период очекуваме повеќе исписи од приеми на болни пациенти, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тој соопшти дела на денешниот состанок со директорите на ковид центрите во Скопје...

Бензините од полноќ повторно поскапуваат, еве колку ќе изнесуваат

Со најновата одлука на Регулаторна комисија за енергетика, малопродажната цена на горивата во нашата земја повторно поскапуваат Регулаторна донесе најнова одлука според која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во нашата земја...

Муцунски: Инсистираме на итни и интерветни политики за намалувањето на загадувањето

Денес кога почнува амандманската расправа за Буџетот за 2021 година, како Пратеници од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистираме на итни и интерветни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето со сите негативни...

Дачиќ: Заев не е политички незнајко, знае дека неговите изјави не се точни

Претседателот на српското Национално собрание и поранешен министер за надворешни работи Ивица Дачиќ реагираше на изјавата на Заев дека Југославија е виновна за одвојувањето на Македонија од Бугарија. Тој оцени дека премиерот,Зоран Заев не е...

44 граѓански здруженија бараат закон што ќе спречи хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон кој ќе спречи создавање хидроцентрали на Шар Планина, а од Министерството за животна средина согласно член 97 од Законот за заштита на природа, да ја...

Од денес и медицинскиот персонал на Армијата се приклучува во борбата против Ковид-19

Од денеска се очекува одреден број доктори и медицински сестри кои работеле за војската, да се приклучат кон здравствениот персонал од јавните здравствени установи во борбата против ковид-19. По прогласувањето на кризната состојба, како...

Бајден го претстави новиот тим за комуникации составен само од жени

Новоизбраниот претседател на САД Џозеф Бајден го претстави новиот тим за комуникации во Белата куќа, составен целосно од жени, пренесува Гласот на Америка. "Горд сум што го претставувам првиот тим на високи службеници за комуникации...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ