Што се случува со вашиот организам кога ќе престанете да пиете газирани сокови

Пиењето газирани сокови лесно може да стане навика и се смета за релативно безопасен порок. Исто така, штом престанете да пиете газирани сокови, многу е лесно да започнете да ги пиете повторно. Доволно е да...

Со физичка активност можете да го заштите здравјето од неколку болести

Физичката активност или вежбањето може да го подобрат вашето здравје и да го намалат ризикот од развој на неколку болести како дијабетес тип 2, карцином и кардиоваскуларни заболувања. Физичката активност и вежбањето може да...

Овие симптоми се аларам дека нивото на витамин Д во вашето тело е премногу...

Витаминот Д го произведуваат клетките на кожата кога се изложени на светлина, што го прави уникатен меѓу другите витамини кои обично треба да се внесат во организмот. Иако сонцето е обично најдобриот извор на...

Навика која може да ви го спаси здравјето: Заштитете го вашиот имунитет чистејќи го...

Јазикот е толку важен што медицинските лица можат да добијат целосна слика за здравјето на една личност со набудување на јазикот. Овој орган е едно од огледалата во кое може да се види состојбата на...

Напиток се пие 7 дена, а симнува 80 отсто од масните наслаги на стомакот

Овој пијалак се прави едноставно, и има исклучителна моќ да ги отстранува наталожените масти во пределот на стомакот. Благодарение на комбинацијата на моќни намирници, во точно дефинирани количини, домашниот напиток на база на чиа семе...

Еве колку физичка активност препорачува СЗО за справување со КОВИД-19

Пандемијата КОВИД-19 предизвика многумина од нас да останат дома и да седат повеќе отколку вообичаено. Но, во вакво време, многу е важно луѓето од сите возрасти да бидат што е можно поактивни. Кампањата на Светската...

Водич за исхрана според возраста. Што треба да јадете на 20, што на 30,...

Водичот објавен во книгата Мозаик ја потенцира, меѓу другото, важноста на конзумирање храна соодветна за вашата возраст, затоа што нашите тела во различни фази од животот имаат различни животни потреби. Врз основа на ова, едно...

Еве од што се добива целулитот и како да се справите со него

Избегнувајте благи и многу солена храна затоа што стимулира акумулација на течност во организмот, додека кафето и алкохолот ја забавуваат циркулацијата. Целулитот се јавува од повеќе причини, како слабост на сврзното ткиво, нарушувања на циркулацијата,...

Црна лимонада: Ги чисти насобраните маснотии околу стомакот

Црната лимонада се прави од само три состојки, а има неверојатен ефект на телото. Црната лимонада го чисти организмот со насобраните маснотии, особено околу стомакот. Состојката што прави бојата на лимонадата да биде црна, нема...

Здрави навики во исхраната кои ќе ви го променат животот

Нема потреба постојано да барате различни начини на јадење. Постојат неколку совети кои го поминуваат тестот на времето, па дури и самите експерти ги следат. Еве неколку навики за живеење, што за возврат ќе...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ