Се обновува иницијативата за регионална соработка: Од понеделник влез во Србија и Албанија без...

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија - претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок преку интернет конференциска врска за обновување на иницијативата за регионална соработка започната минатата година. Активностите...

Мицевски: Владата нема капацитет да планира економски мерки и истите да ги реализира

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски во своето обраќање на денешната собраниска седница посочи дека оваа влада преводена од СДСМ нема капацитет да планира економски мерки и истите да ги реализира, а...

Боки 13 оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави решение со кое жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски, осуден со првостепена пресуда по предметот КОК бр. 116/19 во јавноста познат како „Рекет“, изјавена преку неговиот...

Единствениот пратеник македонец во албанскиот парламент бара интерпелација на министер поради неотварање на граничен...

Единствениот пратеник македонец во албанскиот парламент Васил Стерјовски, вчера до албанското Собрание поднесе барање за интерпелација на министерот за Европа и надворешни работи, каде бара објаснување во врска со неспроведувањето на одлуката на Владата...

Пофалби од Филипче за студентите кои помагаат во Институтот за јавно здравје

Вредни и мотивирани! - Ги пофали министерот за здравство Венко Филипче студентите кои помагаат во Институтот за јавно здравје. Тој во својот фејсбук статус напиша: "Тоа се нашите студенти од шестта година по општа медицина кои...

Царовска и Шекеринска на средба со наградените информатичари: Ги поттикнуваме учениците да се натпреваруваат...

Министерките за образование и наука Мила Царовска и за одбрана Радмила Шекеринска се сретнаа со учениците кои постигнаа големи успеси на двете врвни интернационални олимпијади по информатика, во Грузија и Сингапур и поразговараа за предизвиците...

Николоски: Ова е историски највисок буџет кој што не се троши соодветно, ниту за...

Пратеникот и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на собраниската седница за ребаланс на буџетот истакна дека ова е историски највисок буџет кој што не се троши соодветно, ниту за стимулирање на економски раст ниту...

СОНК бара да се плати зголемениот обем на работа на вработените во училиштата

На денешната прес-конференција, што се одржа пред седиштето на СОНК, претседателот на СОНК, Јаким Неделков, јавно побара од директорите на училиштата да им се исплати додаток на плата за зголемен обем на работа, на...

Над 80 казни за еден час во Кавадарци, казнети над 16.000 возачи за еден...

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Кавадарци, соопшти портпаролот...

Андоновски: Кој е ставот на Владата за бугарските асимилаторски барања? 

Македонија и Македонците се втурнати во ново национално понижување од највисок ранг.Откако СДСМ неколку дена го обвинуваше ВМРО-ДПМНЕ буквално за сè, Заев на виртуелниот конгрес на СДСМ, рече дека сепак се подготвува изјава, декларација...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ