Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе даде поддршка да се изгласаат законите поврзани со пандемијата

На денешната седница во Собранието во своето обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе дадат целосна поддршка на законите поврзани со КОВИД пандемијата. -На денешната седница број...

Пензионерите ќе ги добијат пензиите пред Велигден

Владата вчера ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец април 2021 година, и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки...

Собранието денес треба да ја одржи 39-та седницa

Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да ја одржи 39. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење кризна состојба на дел од територијата на државата,...

Што содржи Шестиот пакет антикризни економски мерки

Владата на Република Македонија на вчерашната седница го усвои Шестиот пакет антикризни економски мерки вреден 17,8 милиони евра за поддршка на дејностите кои беа целосно затворени со цел превенирање на ширењето на корона вирусот...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Џафери и двајцата пратеници кои со скафандери гласаа...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе кривична пријава против ппретседателот на Собранието, Талат Џафери и двајцата пратеници  кои иако позитивни на Ковид во скафандери гласаа во Собранието. -Македонија мора да биде држава во која...

Левица поднесе пријава против пратениците Бисера Костадинова-Стојчевска, Мирослав Богдановски и претседателот на Собранието –...

Денес, Политичката партија Левица и нејзините пратеници во Собранието на Република Македонија (Димитар Апасиев и Борислав Крмов) поднесоа пријава до Државниот санитарен и здравствен инспекторат – со известување за прекршување на мерката строга изолација...

Пристигнаа нови 10.530 вакцини од Фајзер

Денес пристигнаа нови 10.530 дози од вакцината Фајзер која е купена со директни преговори со производителот. Тие ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за имунизација...

Протест на угостителите и туристичките работници пред владата

Денес пред Владата протест ќе одржи туристичко-угостителскиот сектор. Тие бараат еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на кои повеќе од една година им е забранета примарната дејност со уредба на Влада, како и...

Се размислува за продолжување на рестриктивните мерки за уште една недела

Како што пренесува Сител донесена е одлука за продолжување на рестриктивните мерки уште за една недела. Одлуката за продолжување на рестрикциите на целата територија на државата е донесена утринава на состанокот на Главниот координативен кризен...

Димовски: Ова денес во Собранието беше неправда, нееднаквост и безвластие

Долгогодишниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во Фејсбук статус коментирајќи ги денешните случувања во Собранието истакна дека тоа е неправда, нееднаквост и безвластие. Тој потенцира декаСобранието работи исклучиво по Уставот на Република Македонија кој се...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ