5 милиони евра од ЕУ и скоро 1 милион евра национално кофинансирање за проекти...

Дејвид Гир, амбасадорoт на Европската Унија, Горан Милевски, министерот за локална самоуправа и Петре Шилегов, претседател на ЗЕЛС и градоначалник на Скопје официјално го означија почетокот на повикот за предлог-проекти „ЕУ за општините“. Средствата 5 милиони евра...

За прв пат од 2010 година: Централните банки започнаа со продажба на злато

Во третиот квартал, централните банки станаа нето продавач на злато, купувајќи 12,1 тони повеќе благороден метал отколку што набавија, според Светскиот совет за злато. Така, за прв пат од 2010 година, тие станаа нето...

Страв од корупција и предизборната несигурност на светот!?

Тргувањето вчера беше најтешко за берзите во САД од крајот на март, бидејќи стравувањата од растечкиот „случај“ на коронавируси и неизвесноста околу претстојните избори и натаму ја гушат побарувачката Индексот Дау Џонс загуби 3,43% на...

Започнува расправата за ребалансот на Буџетот – Предвиден е дефицит од 56,5 милијарди денари...

Денес во Собранието од 13 часот започнува пленарната седница на која ќе се расправа за ребалансот на Буџетот на Република Македонија. Согласно Деловникот расправата може да трае најмногу 5 дена. На ребалансот му претходеше амандманска...

Извршени се 3.959 инспекциски контроли за почитување на протоколите и заштита на јавното здравје

На денешната прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од  страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен инспекторат,...

Вкупно 48 пензионери уживаат во пензија од 53.000 денари

Во септември годинава имало 243 пензионери со пензија над 51.000 денари. Од нив 48 пензионери го земале највисокиот износ од 53.691 денари, покажуваат последните податоцин на Фондот за пензиско. Или вкупно 1.303 пензионери во земјава...

Ќе се намалуваат царинските стапки за одделни производи потребни за производство

Владата на вчерашната седница доне Одлука за намалување на увозните давачки - царинските стапки на одделни производи (компоненти) потребни за производство на технолошко напредни производи. Со оваа одлука се прифати увозните давачки – царинските стапки...

К-15 за административците ќе се исплаќа од јули 2021 година – Средба на Синдикатот...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев прими делегација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (Синдикат на УПОЗ) предводена од претседателот Пецо Грујовски и генералниот секретар Трпе...

Ангеловска-Бежоска – Гир: Усогласеноста на земјата со стандардите на ЕУ во сферата на монетарната...

Позитивните оцени за Народната банка изнесени во годишниот извештај од Европската комисија за напредокот на земјата во 2020 година и за напредната усогласеност со барањата на Европската Унија (ЕУ) во сферата на монетарната политика...

Владата именува директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски...

На вчерашната седница Владата донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва во сопственост на Владата на Северна Македонија, врз основа на предлозите...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ