Акција за чистење на депонијата во Визбегово

Општина Шуто оризари соопшти дека денеска ќе организира акција за чистење на депонијата во Визбегово.   Депонијата е една од наголемите на подрачјето на Скопје, и во во летниот период претставува опасност и закана како за...

Водовод со апел до скопјани: Рационално користете ја водата

Врз основа на податоците на Управата за хидрометеоролошки работи од каде се најавуваат високи температури кои деновиве достигнуваат и над 40 °C, како и податоците на ЈП Водовод и канализација – Скопје за зголемена...

Струмичани на протест против „рудникот на смртта“

Еколошките здруженија добиваат силна поддршка во борбата против „рудниците на смртта“ во струмичко. Иницијативата „Здрава котлина“ повика на протестна блокада во 11 часот против рудникот Иловица-Штука, но постави правила на однесување забрана за реквизити, со цел непотребно...

„Еко – живот” 13 години работи на заштита на боровата шума на Љубаш и...

Наши приоритети се решавање на проблемот со аерозагадувањето, состобата со боровата шума на Љубаш и заштита на биолошката разовидност во склоп на заштитените подрачја на територија на Општината Кавадарци, беше кажано синоќа на прославата...

Био гасната електрана БИО ЕНТЕРПРАЈЗ работи со полн капацитет

Био гасната електрана на Централинвест, ,,Био ентерпрајз”, работи со полн капацитет, со својата инсталирана моќност од 2 мегавати. Обезбедува континуирано производство на електрична енергија во текот на 24 часа во денот и е значаен...

Истражување: Живеењето во близина на паркови го забавува биолошкото стареење за 2,5 години

Градските паркови и зелените површини помагаат да се победи топлината, да се зајакне биодиверзитетот и да се внесе чувство на мир во урбаната џунгла. Тие, исто така, помагаат да се забави биолошкото стареење, при што...

Членовите на ПСК „Осогово“ од Кочани маркираа планинарска патека до врвот Китка

Во рамки на одбележувањето на Националниот ден на планинарските патеки, членови на планинарскиот спортски клуб „Осогово“ од Кочани маркираа планинарска патека со должина од 10 километри во еден правец, од манастирскиот комплекс Еленец кај...

Поранешниот челник на „Audi“ осуден за измама во случајот за емисиите на гасови

Окружниот суд во Минхен денеска го осуди поранешниот шеф на Ауди, Руперт Штадлер на условна затворска казна од една година и девет месеци, откако го прогласи за виновен за измама во долгогодишното судење за...

Од 1 јули во употреба ќе бидат само ќеси од разградлив материјал

Од 1 јули 2023 година целосно се забранува пуштањето на пазарот во нашата земја на пластични кеси и оксобиоразградливи кеси за носење стоки, односно тоа се оние кеси што ги добивате во маркет за...

На еко акцијата на езерото Калиманци, собрани над 10.000 пластични шишиња

Пет камиони биле наполнети со разновиден отпад, најмногу пластични шишиња, на последната екоакција на браната Калиманци. Акцијата била иницирана од еколошкото друштво „Здравец“ од Македонска Каменица и биле извадени речиси 10.000 пластични шишиња, најмногу наталожени пред главниот насип на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -