Шверцер фатен како крие скоро килограм злато во својот задник

Шверцер бил фатен со 0,972 кг злато вреден 46 000 фунти (59.555,05 УСД) скриени во неговиот задник откако цариниците го забележале неговиот необичн начин на движење на аеродром во Индија.

Човекот патувал на летот „GoAir“ од Дубаи кон аеродромот Канур во Керала и го скрил скриениот злато во сопственото тело за да избегне плаќање данок од 18 проценти.

Се верува дека тој одел незгодно и бил запрен и проверен како резултат кога златото било откриено од официјални лица од Единицата за разузнавање на воздухот (АИУ), кои исто така споделиле слики од скапоцениот метал кој бил пронајден.

Сепак, тие не открија како тој го сокрил металот, објави „Национал“.

Тој бил еден од последните, во голем број заплени злато, кои биле шверцувани во земјата од арапските држави.

Официјални лица изјавија дека криењето на металот во телото е ретко, и повеќето луѓе се обидуваат да го донесат златото во други предмети.

Златото е пронајдено во кутии со чоколади, чанти, чадори, пенкала и паста за заби. Едно лице дури и ја облекувал својата долна облека со благородниот метал.