Уште еден силен земјотрес во Хрватска, 26-ти во последните три дена

Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала беше почувствуван во централна Хрватска. Епицентарот бил на 39 километри јужно од Загреб, во близина на Петриња, пренесува Индекс. Ова е 26-ти земјотрес што се...

Во Србија започнува ковид вакцинацијата за доборволно пријавените граѓани

Вакцинацијата на првите 1.000 граѓани кои доброволно се пријавиле за вакцината против коронавирусот во Србија, започнува денес, потврди за „Блиц“ министерот за труд и социјала и член на кризниот штаб, д-р Дарија Кисиќ Тепавчевиќ. „Во...

Српскиот политичар Чедомир Јовановиќ на морфиум, шест месеци се бори против короната

Лидерот на ЛДП на Србија Чедомир Јовановиќ е во тешка состојба по прележаната корона во јули , истакна неговата сопруга Јелена. - Лошо е, тој страда од страшна болка, поради што прима кетанол, троодон, па...

ЕУ го отстрани зборот „република“ пред „Косово“ од твитот за средбата на Вархеји –...

Синоќа Европската унија го отстрани твитот во кој ја опиша Вјоса Османи за „Претседател на Република Косово“. Во новата објава, овој пат недостасуваше зборот „Република“ и остана само Косово. Европската унија синоќа објави дека комесарот...

Црна Гора ги ублажи епидемиолошките мерки, за влез во земјата не е потребен негативен...

Здравствените власти на Црна Гора од вчера им дозволија на странците да влезат во земјата без негативен тест за Ковид-19 и делумно ги ублажија епидемиолошки мерки, иако во моментов околу еден и пол проценти...

Закана од големи поплави во регионот: Прогласена е вонредна состојба на повеќе места на...

Поради поплавите, денеска е прогласена вонредна состојба на повеќе места на југот на Србија. Поради обилните врнежи од дожд во претходните два дена и штетите предизвикани од излевањето на реките на териториите Лесковац и...

Почувствуван нов силен земјотрес во 00:28 часот во Хрватска

Тлото во Хрватска не престанува да се тресе. Синоќа во 00.28 часот бил почуствуван нов земјотрес, кој според ЕМСЦ имал јачина од 3.9 степени по Рихтер. Се уште нема точни информации за епицентарот, но според...

Србија ќе ја добие и кинеската вакцина против Ковид-19

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ денес во посета на Универзитетската детска клиника „Тирчова“, каде здравствените работници примаа вакцина против коронавирусот истакна дека кинеската вакцина добила зелено светло во Србија. "Сакам да кажам јасно дека сите...

Каракачанов: Доставивме анекс со 12 точки, Македонија треба да го потпише за да добие...

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во телевизиско интервју истакна дека до Македонија е доставен анекс договор со 12 точки и ако биде потпишан има шанси преговрите со ЕУ да започнат овој...

Во Хрватска продолжуваат мерките, угостителските објекти остануваат затворени

Епидемиолошките мерки остануваат на сила во Хрватска до 31 јануари, што значи дека сите угостителски објекти ќе продолжат да бидат затворени, како и ограничениот број на патници во јавниот превоз. „Имајќи ја предвид нашата ситуација...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ