„Алкалоид“ исплати новогодишен надомест од 25.000 денари за своите вработени и донираше 1,2 милиони...

„Алкалоид“ исплати новогодишен надомест од 25.000 денари за своите вработени и донираше 1,2 милиони евра за заедницата во 2020 година Производите на „Алкалоид“ се дел од секојдневието на милиони луѓе во земјите каде што компанијата...

Рекордна вредност на Биткоинот – најголема досега

Вредноста на дигиталната валута Биткоин се зголеми за шест проценти во текот на 26 декември и повторно достигна рекордно високо ниво. Една единица од оваа криптовалута во моментот вредеше 25.005 американски долари. Ова е еден...

Ова се најдобрите трговски објекти во Скопје за 2020 година

Градот Скопје и Агенцијата SWOT Research ги избраа најдобрите трговски објекти во Скопје, во повеќе дејности, во рамките на традиционалната манифестација „Месец на трговијата 2020", која годинава се организира по 14–ти пат. Оваа година, поради...

Златен медал од Euro NCAP за новиот Volkswagen T6.1 – Најбезбедно комбе

Конзорциумот Euro NCAP - составен од европски министерства за транспорт, автомобилски клубови, здруженија на осигурители и истражувачки институти - штотуку ја тестираше безбедноста на 19 комерцијални возила. Тестовите се фокусираа на достапноста и функцијата на...

Ова се 10 компании што доставија понуда за изградба на ХЕ Чебрен

Десет големи светски компании од областа на енергетиката и градежништвото поднесоа понуди во фазата за претквалификација за проектот Чебрен, односно за концесија за користење на вода за производство на електрична енергија од хидроцентрали на...

Иконските автомобили во 70-годишната историја на SEAT

Во текот на изминатите 70 години, SEAT лансираше вкупно 75 модели. Еволуцијата и модернизацијата на автомобилите е постојана во текот на целата историја на брендот од Шпанија. 2020 година завршува, и покрај околностите, ова беше година...

Започна пријавувањето за еднократна финансиска поддршка 43.500 денари по вработен за центрите за странски...

Во рамките на четвриот пакет економски мерки, денес се објавени јавните повици за издавање на грантови за центри за странски јазици и за едукативни центри за деца, на кој може да се пријават сите...

Заев: Успесите на компаниите се сатисфакција за владините мерки, економскиот развој на Ресен го...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски вчера ја посетија фабриката „Свислион“ во Ресен. Во продолжение, интегралниот текст на изјавата на премиерот Заев дадена по обиколката на фабриката, каде беше...

Фолксваген го забавува производството поради масовниот недостиг на делови

Фолксваген објави дека го забавува производството поради „масовниот“ недостиг на полупроводнички компоненти за автомобилската електроника, што е последица на нарушувањата за време на пандемијата. Производителот на автомобили од Волфсбург соопшти дека фабриките за полупроводници го...

Сувиот цвет на канабисот ќе може да се продава – Што содржи новиот закон...

На денешната 26та седница на Собранието како точка на дневен ред се најде и новиот Предлог-закон за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции. Со новиот предлог - закон се овозможува извоз на сув цвет...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ