Алармантна состојбата со Koвид-19 во Франција, оделенијата за интезивна нега се полни

Франција трет пат целосно се затвора од почетокот на пандемијата поради зголемениот број случаи на коронавирус, кој се заканува да ги поплави болниците, објави Би-Би-Си. Сите училишта и продавници ќе бидат затворени четири недели, а...

Лукаревска: Во тек е исплатата на Мој ДДВ, предвиден е поврат во износ од...

Во тек е исплатата на ДДВ за тромесечието октомври, ноември и декември 2020 година. УЈП треба да  врати околу 382 милиони денари или 6,1 милион евра, изјави директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната...

Европскиот парламент го усвои Буџетот на ЕУ тежок над 1.000 милијарди евра

Европскиот парламент вчера со големо мнозинство гласови го усвои седумгодишниот буџет на Европската унија, кој ќе започне да се применува од 1 јануари, објави „Политико“. За усвојување на буџетот во износ од 1,074 милијарди евра...

Пандемијата го зголеми јавниот долг во ЕУ, кај многу земји надмина 100 отсто од...

Јавниот долг, изразен како учество во БДП-то, се зголеми дополнително во ЕУ и еврозоната во третиот квартал од 2020-та година, како одраз на континуираните високи потреби за финансирање на земјите и економските последици од...

Угостителите денеска на протест: Бараат од Владата протоколи за работа, загубите им се огромни

Со почеток во 14 часот денеска угостителите излегуваат на протест. Според најавите протестот ќе се одржи во населбата Автокоманда на булеварот Александар Македонски од 14 до 17 часот. Угостителите од Владата бараат протоколи за да...

Зголемен бројот на издадени одобренија за градење – повеќе од половина се за високоградби

Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2020 се издадени 248 одобренија за градење, што е за 15.9 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење,...

Регистрирани се 1.216 нови случаи на КОВИД-19, починати 15 лица

Во последните 24 часа се направени 3.761 тестирања, а регистрирани се 1.216 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 624 -Прилеп 80 -Битола 50 -Велес 46 -Куманово 43 -Тетово 40 -Кавадарци 36 -Кочани 32 -Охрид 30 -Неготино 23 -Струмица 22 -Штип 21 -Гевгелија 20 -Валандово 16 -Гостивар и Берово по...

Во Албанија регистирани 21 случај со Делта сојот, од нив 6 вакцинирани 

Две од заразените лица биле вакцинирани во април во Велика Британја со Астра Зенека, две со една доза со Фајзер во Германија, два случаи се со две дози Коронавакс, рече Бино, раководителка на Одделот...

Србија од утре до понеделник целосно се затвора

Во Србија, од утре до понеделник 22 март, сè ќе биде затворено, освен продавници за храна, аптеки и бензински пумпи, изјави денеска премиерката на Србија, Ана Брнабиќ. „Нема полициски час, нема забрана на движење, ќе...

Долговите на државни фирми, претпријатија, болници, општини и министерства достигна 312 милиони евра

И на квартално и на годишно ниво – раст на долговите на државните институции , општини, јавни претпријатија, министерства, здравствени установи, училишта – на крајот од првиот квартал од годинава достигнаа скоро 312 000...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ