Ова се најдобрите трговски објекти во Скопје за 2020 година

Градот Скопје и Агенцијата SWOT Research ги избраа најдобрите трговски објекти во Скопје, во повеќе дејности, во рамките на традиционалната манифестација „Месец на трговијата 2020", која годинава се организира по 14–ти пат. Оваа година, поради...

Денес нова одлука за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените на бензините останаа исти. За половина денар се зголемија цените на дизелот и Екстра лесното...

Хотелите од Охрид и Струга со специјални попусти за српските туристи

Хотелите во Охрид и Струга од мај до октомври ќе понудат поевтини резервации до 20 отсто за туристите од Србија, во зависност од должината на престојот, соопшти Здружението на хотелиери на Северна Македонија (ХОТАМ). Целта...

Приведен угостител од Тетово во чиј објект биле затекнати околу 100 гости

Приведен е управител на угостителски објект во Тетово поради основано сомнение дека сторил кривично дело „Непостапување според здравствените протоколи за време на епидемија“. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека 25-годишниот Е.Х. е приведен вчера...

Европската комисија одобри договор за набавка на 200 милиони вакцини против КОВИД-19 од BioNTech...

Денес, Европската комисија одобри договор со BioNTech и Pfizer, кој предвидува првично купување 200 милиони дози во име на сите земји-членки на ЕУ, плус опција за барање за доставување на дополнителни 100 милиони дози,...

Во Индија над 400.000 заразени со Ковид-19 во период од 24 часа

Во изминатите 24 часа во Индија се регистрирани рекорден број смртни случаи – 4.187 од Ковид-19, а веќе трет ден по ред бројот на новозаразени е поголем од 400 илјади. Во државата Тамил Наду од...

Грција ќе ги „олабави“ своите граници ова лето: Туристите ја чекаат одлуката на грчките...

Грчкиот министер за туризам, Харис Теохарис најави дека туристите ова лето ќе можат слободно да влезат со сертификати за вакцинација, но напомена дека постои опција и за брзи тестови. Сепак, кога станува збор за граѓаните...

Филипче: Се разгледува можност за вакцинирање на деца од 12 до 16 години

Вакцинацијата во Македонија продолжува со исто темпо, при што досега се вакцинирани околу 300.000 граѓани од кои што над 230.000 со една доза и 60.000 ревакцинирани, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Според него следната...

Муцунски: Кон Преспанскиот договор ќе се однесуваме согласно резултатите од референдумот

За ВМРО-ДПМНЕ приоритет се интесите на граѓаните и волјата на граѓаните изразена на референдумот кој беше организиран пред официјализирањето на Преспанскиот договор, изјави на новинарско прашање Тимчо Муцунски, кој е меѓународен секретар на партијата....

Македонија најнесреќна земја во регионот, Финска четврта година по ред најсреќна во светот

Финска, и покрај пандемијата на коронавирусот, повторно и тоа четврта година со ред е најсреќната земја на светот и го зазема првото место на оваа листа на Обединетите нации, а Македонија е најнесреќната во...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ