Вашингтон побарал средба на американскиот и кинескиот министер за одбрана, Кина одбила

Кина го одбила барањето на Соединетите Американски Држави за средба на министрите за одбрана на годинешниот безбедносен форум во Сингапур овој викенд, јавуваат агенциите. „Кина нè информираше дека го одбива нашиот повик на почетокот...

Елон Маск: Наскоро ќе има импланти за човечкиот мозок

Одобрувањето го даде Управата за храна и лекови на Соединетите Американски Држави (ФДА), а станува збор за чипови-импланти кои се наменети да им овозможат на инвалидите повторно да бидат мобилни, со поврзување на мозокот...

Ракетен напад на болницата во Днипро од страна на Руската војска

Едно лице е убиено, а 15 се повредени во руски ракетен напад врз болница во градот Днипро, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува „Гардијан“. „Руските терористи уште еднаш го потврдуваат својот статус на борци против...

Пратеничката на СДСМ му го згреши името и функцијата на спикерот на украинскиот парламент

Пратеничката од политичката партија СДСМ, Снежана Калеска Ванчева на нејзиниот Фејсбук-профил објави фотографија со спикерот на украинскиот парламент Руслан Стефанчук, но го помеша со Олександар Турчинов и напиша дека тој е привремен претседател на Украина. Стефанчук коментираше на објавата и...

Германската економија падна за 0,3 отсто во однос на претходниот квартал

Во првиот квартал од 2023 година, германската економија падна за 0,3 отсто во однос на претходниот квартал, објави денеска германската Федерална служба за статистика, Дестатис. Во последниот квартал од 2022 година, германскиот БДП падна за...

Познатите личности и фанови ѝ оддадоа почит на Тина Тарнер

Познатите личности и фанови ѝ оддадоа почит на Тина Тарнер, соул-ѕвездата зад хитовите како The Best и What’s Love Got to Do With It, која почина на 83-годишна возраст. Познатите личности и фанови ѝ оддадоа...

На денешен ден Горан Пандев стана третиот Македонец кој ја освои Лигата на Шампионите

На денешен ден пред тринаесет години Горан Пандев стана третиот Македонец кој успеа да го освои трофејот од Лигата на шампионите, откако во финалето во Мадрид неговиот Интер славеше победа од 2-0 над германскиот...

Лидерите на Г7 до нови санкции за Русија

  Лидерите на Г7 открија тешки нови санкции наменети за претходно недопрените индустриски сектори. Само санкциите на САД ќе стават на црната листа околу 70 руски и субјекти од други држави вклучени во одбранбеното производство...

Основачот на платеничката група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, денеска ја обвини регуларната руска армија дека...

Основачот на платеничката група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, денеска ја обвини регуларната руска армија дека се повлекла 570 метри северно од градот и ги напуштила крилата што ги држеле неговите Вагнеровци, пренесе британски „Скај Њуз“. Силите...

Американскиот геолошки институт покажа дека Њујорк просечно тоне од еден до два милиметри годишно...

Новото истражување на Американскиот геолошки институт покажа дека Њујорк просечно тоне од еден до два милиметри годишно поради тежината на облакодерите и другите згради, а некои делови тонат многу побрзо. На прв поглед ова не...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -