О2 Иницијатива: До кога ќе се крати од животната средина!?

Се давиме во ѓубре, ама за чистење на дивите депонии со ребалансите на Буџетот за 2020, се предвидени 90% помалку средства, обвинуваат од "О2 Иницијатива". "Во моментов 21 инструмент од мерните станици за мерење на...

(ФОТО) Сред бел ден горат гуми на кеј под Кале

Загадувањето на воздухот останува еден од најголемите проблеми. Главниот град секојдневно руши рекорди по загаденост на воздухот. Секојдневно сме сведоци на еколошки инциденти и загадување на воздухот и од фабриките и од несовесни граѓани. Според...

Здружението „Грин.орг” од Кочани ќе поднесе кривична пријава за аерозагадување против компанијата „Пејпар мил”

Граѓанското здружение „Грин.орг” од Кочани ќе поднесе кривична пријава против компанијата „Пејпар мил” и нејзиното раководство поради прекумерното и недозволено испуштање чад од фабричкиот оџак и загадување на животната средина. Од Здружението информираа дека при...

МЖСПП: Мечкиното грозје важен ресурс кој треба “грижливо“ да го собираме

На вчерашниот видео настан организиран од Фондацијата „Информација и заштита на природата” (ФИЗП), Подружница во Р.С.Македонија  во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) и Програмата за животна средина на ОН...

Муцунски: Инсистираме на итни и интерветни политики за намалувањето на загадувањето

Денес кога почнува амандманската расправа за Буџетот за 2021 година, како Пратеници од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистираме на итни и интерветни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето со сите негативни...

Погледнете што дишеа Кичевчани денес! (ФОТО)

Вака денес изгледаше Кичево. Кичевчани секоја вечер дишат загаден воздух, а Кичево е меѓу најзагадените градови во Македонија. https://www.facebook.com/1003310202/posts/10219437832508834/

Данев: Итно да се донесе Законот со кој се забранува увоз на отпад за...

После три години власт на СДСМ, вчера за прв пат се земаа примероци од ѓубрето од нафтениот кокс и јагленот кој што се увезува во Република Македонија. Додека јавноста три години гласно протестира и апелира...

Ливадите и реките лани сме ги наполниле со 300.000 тони ѓубре

Секоја година извештаите на ДЗС покажуваат дека една третина од ѓубрето не завршува на депонија туку се расфрлува низ природата, а надлежните откако 12 години не успеја да воведат регионални фабрики за преработка на...

СЕКОЈ ГРАЃАНИН ПО ЕДНО ДРВО: Екологистите имаат идеја за почист воздух

Ако сите жители на Македонија засадат макар по едно дрвце, за неколку години ќе се види ефектот и ќе имаме почист воздух. Матеј Гогоски, екологист од Струга вели дека околу два милиони садници би помогнале...

(ФОТО) ЕКО АЛАРМ: Фотографија на НАСА којa загрижува, што се случува со планетата земја

Загрижувачки фотографии објави НАСА на кои се гледа како се топи Артикот. Затоплувањето на Арктикот придонесе за драстично топење на мразот објавија во понеделникот научниците од Националниот центар за следење на снегот и мразот (НСИДЦ). https://twitter.com/NASAEarth/status/1308104306030149632?s=20 Тие...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ