Eко-свест: Ако не се почитуваат меѓународните регулативи до 2050 Македонија ќе стане пустина

Доколку долгорочната визија ни е енергетска транзиција и премин кон обновливи извори на енергија како и 51% намалување на емисиите на стакленички гасови, зошто слушаме изјави за продолжување на рокот на траење на РЕК...

Макрадули: Видливи се првите позитивни резултати во намалување на аерозагадувањето

Борбата против аерозагадувањето има резултати, смета заменик министерот за животна средина Јани Макрадули. Тој на денешната прес-конференција го анализираше бројот на денови во скопските општини, онаму каде има мерни инструменти, а каде има надминувања...

За прв пат во историјата продажбата на електрични автомобили е поголема од дизел моделите

Според податоците за септември, објавени од страна на JATO Dynamics во Европа за прв пат во историјата продажбата на електрични автомобили е поголема од дизел моделите. Според нив, побарувачката за автомобили со бензински и дизел...

Нова еколошка катастрофа, солна киселина истекла од цистерна

Во текот на вчерашниот ден во фабриката Макохемија во близина на старата фабрика МЗТ солна киселина се излеала од цистерна. Случајот го пријавил советник во општина Гази Баба, откако во околината се...

О2 Иницијатива: Општината Карпош не знае што значи транспарентност

На денешната 51-ва седница на Советот на општина Карпош треба да се донесат сите програми и буџетот за 2021 година. Седницата не беше најавена, како што е ред, ни на веб страната на општината,...

Кумановци организираат протест против загадувањето во нивниот град

Кумановци преку фејсбук се организираат за протест против загадувањето во нивниот град: Време е!⏳ Куманово го крева својот глас против загадувањето‼ 🗓 15.12.2019 (недела) 📌 Плоштад пред Центар за култура ⏰ 11:55 часот Затоа што навистина е #5до12☑ Доста е...

До каде со овој менталитет – украдени тазе засадени дрва

Откако од Град Скопје посадија 600 садници покрај новиот булевар „Христијан Тодоровски Карпош“, украдени се 30 од нив во рок од 24 часа. -Станува збор за садници кои се засадени во рамки на големата акција...

(Видео) Пар за 20 години засадил 2,7 милиони дрвја, резултатот е неверојатен

Сè започнало уште во 1994 година кога Себастијао Салгадо го презел семејното земјиште во државата Минас Гераис, откако завршил со трауматизирачка задача, односно тој известувал за геноцид во Руанда. Веќе уништен од задачата, можете...

Вчера Скопје беше шести најзагаден град во светот во друштво на градови од Пакистан...

Скопјани и оваа зима мака мачат со загадениот водух, покажуваат покажуваат податоците на страницата air visual. Мерните станици вчера покажуваа висока загаденост и во Гостивар, Куманово, Штип, Струмица, Тетово, Охрид, Свети Николе. Од скопските населби во...

Владата го спасува Охридското езеро со акциски план без податоци од Струга и со...

Мораториумот е фарса а Акцискиот план, во формата во која е изготвен, е срамно да се испрати до организација како УНЕСКО, сметаат дел од невладините организации. Екологистите со многу забелешки за содржината на владиниот...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ