Бил Гејтс инвестира две милијарди долари во борбата против климатските промени

Основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс, сака да инвестира вкупно 2 милијарди долари во проекти и компании поврзани со климатските промени во следните пет години. Потребна е иновација за да се избегне климатската катастрофа, рече Гејтс...

Го Сакам Водно и О2 Иницијатива од владата бараат итно стопирање на процесот на...

Ова барање беше доставено официјално до Владата, а истото е поддржано од вкупно 38 граѓански здруженија и иницијативи. Целта на ова барање е само една: да се обезбеди сестрана интегрирана заштита на Парк Шумата Водно,...

Бројот на смртни случаи од загадувањето поголем од што се мислеше

Регионите со најголемо загадување на воздухот поврзани со фосилни горива, како што се Источна Европа, Југоисточна Азија и Североисточна Америка, имаат најголема стапка на смртност Повеќе од осум и пол милиони луѓе починале во 2018...

Скопје синоќа повторно се труеше и гушеше

Синоќа, после 20 часот во Скопје можеше да се дише единствено ако сте дома и имате прочистувач на воздухот. Надвор, ниту маска ниту шал не помага макар и за најкусите релации. Но многу скопјани...

Југохром: По 5 години со изгаснати печки можна e доградба на системот за отпрашување

Петта година изминува откако прекина работата на фабриката за производство на феролегури „Југохром“ во тетовско Јегуновце поради неисполнетите обврски за достигнување на А интегрирана еколошка дозвола.  Од раководството најавуваат дека е можно придвижување на...

(ВИДЕО) Меркел смета дека Србија вакцинира побрзо од Германија поради кинеската вакцина

Германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за јавниот сервис АРД, кое беше посветено на вакцинирање против вирусот корона спомена дека Србија вакцинира побрзо од Германија пореди кинеската вакцина. „Србија вакцинира побрзо, со кинеската вакцина. Отсекогаш...

Eко Логик со нови активности насочени кон циркуларна хемија

Здружението на граѓани Еко Логик, започна активност од проектот CIRCLE-LAB Еразмус+ КА201, наменет за развој на курсеви за тренирање на наставници, како и едукативни алатка на темата циркуларна економија, со фокус на одржлива хемија,...

Отстранувањето на ризиците по Охридското Езеро и регионот согласно насоките на УНЕСКО мора да...

Неопходност од преземање итни мерки и активности, како и највисока подготвеност на сите чинители вклучени во процесот за да се отстранат опасностите по Охридското Езеро и неговото природно и културно наследство, согласно насоките на...

Повеќе од 96 милиони лица во светот заразени од коронавирус, бројките постојано растат

Според веб страницата „Worldometers“  од почетокот на пандемијата со коронавирусот во светот досега се потврдени вкупно 96.009.891 случаи, а 25.330.409 од нив во моментов се водат како активни. Фатален крај од заразата досега имале вкупно...

Нацрт на Одлуката за прогласување на дел од планината Водно за заштитен предел достапна...

Ве известуваме дека Министерството за животна средина и просторно планирање, врз основа на доставената Студија, изработи Нацрт на Одлуката за прогласување на дел од планината Водно за заштитено подрачје во категорија V - заштитен...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ