Утрово, Струмица е најзагаден град во земјата

Утрово, во Струмица, станиците за квалитет на воздухот покажуваат дека нивото на ПМ10 честици се трипати над дозволеното. Во останатите градови, пак, кои често се наоѓаат на врвот на листата на најзагадени градови во Македонија,...

(ФОТО) Загадувањето на воздухот низ фотографии

Загадувањето на воздухот останува најголем проблем за граѓаните. Иако секоја година се ветуваат голем број на мерки и проекти сеуште нема никаков напредок во борбата против загадувањето. Граѓаните се загрижени за своето здравје и за...

(ФОТО) Закани за бркање од училиште и во Кочани

Учениците во кочанските училишта кои се организираа денес за протест против загадувањето на воздухот со закани беа спречувани од страна на директорите во училиштата. Во дел од училиштата со соопштение им се вршеа закани на...

Стоилковски: Градоначалникот на Ѓорче Петров го инштува централниот парк заради семејна парцела

Среде најголемата еколошка катастрофа градоначалникот на Ѓорче Петров,  Александар Наумовски го уништува централниот парк на општината само затоа што има семејна парцела од која можеби ќе профитира. Иако негираше, демантираше и велеше дека нема...

Тетово „шампион“ во светот според индекс на загаденост на средината за 2020 година

Тетово се најде на првото место на светска листа на загадени градови која е објавена на Нумбео онлајн база на податоци со информации за загаденоста. Листата е составена според индекс на загаденост за средината на...

Нова еколошка катастрофа, солна киселина истекла од цистерна

Во текот на вчерашниот ден во фабриката Макохемија во близина на старата фабрика МЗТ солна киселина се излеала од цистерна. Случајот го пријавил советник во општина Гази Баба, откако во околината се...

(ФОТО) Ѓубриште во Долно Лисиче и во паркот близу Мичурин

Откако „Скопско ехо“ и дел од останатите медиуми објавија за депонијата на кабаст отпад во близина на некогашната слаткарница „Стела“, создадена од немарност и нередовно чистење на т.н. станица за кабаст отпад – од...

Денес е светски ден на тоалетот: Половина од светското население немаат безбедни санитарни услови

Светскиот ден на тоалетот ги слави тоалетите и ја подигнува свеста за 4,2 милијарди луѓе кои живеат без пристап до безбедно управување со санитарни услови. Станува збор за преземање активности за справување со глобалната...

Од „О2 Иницијатива“ бараат итно да се изгласа во Собранието забраната за увоз на...

Од О2 Иницијатива повторно побараа во најкраток рок да се донесе забраната за увезување на отпад како гориво која е предвидена во Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Тие вчера...

Прифатени сите барања на екологистите од „Маршот за чист воздух“ од страна на Владата

Владата денеска преку соопштенија објави дека ги прифаќа сите седум првични барања на „Марш за чист воздух“. На ургентната листа на здружените граѓански иницијативи организатори на „Маршот за чист воздух“ како прво се најде...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -