(ФОТО) Продолжува уништувањето на најубавата улица во Скопје, Максим Горки

Продолжува уништувањето на најубавата улица во Скопје, Максим Горки. Во центарот на Скопје, попладнево, скршени се две од младите јапонски цреши кои неодамнаа беа засадени на Максим Горки.

Скопјани и утрово се гушат од загадениот воздух

Утринава во главниот град воздухот е значително загаден и тоа на повеќе локации. Мерните станици покажуваат дека најголема загаденост има во Општина Центар со измерени 203 µg/m3, а потоа следат Миладиновци со 187 µg/m3...

(ФОТО) Сред бел ден горат гуми на кеј под Кале

Загадувањето на воздухот останува еден од најголемите проблеми. Главниот град секојдневно руши рекорди по загаденост на воздухот. Секојдневно сме сведоци на еколошки инциденти и загадување на воздухот и од фабриките и од несовесни граѓани. Според...

Општина Центар ќе плаќа по 1.5 денар за секое рециклирано шише

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ на денешниот Божиќен појадок со медиуми го претстави проектот за одржувањето на јавната чистота преку селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање за обезбедување на здрава и чиста...

Скопје повторно руши рекорди по загаденост

Воздухот и вчера вечер беше екстремно загаден во Македонија, особено во Скопје каде едвај се дишеше. Најзагадена скопска населба беше Лисиче каде ПМ 10 честичките се искачија на рекордни 963 микрограми на метар кубен.   Од другите...

Првата земја во светот со бесплатен јавен превоз

На 1 март 2020 година, Луксембург ќе стане првата земја во светот што ќе добие бесплатен јавен превоз. Властите направија таков потег со надеж дека ќе го намалат бројот на автомобили по патиштата, во...

(ВИДЕО) Дедо Мраз го чистеше Охридското езеро од гуми, лименки, пластични шишињa

Нуркачите од нуркачкиот клуб „Акватек“, спроведоа еко-акција под водите на Охридското езеро. Членовите на нуркачкиот клуб беа облечени како Дедо Мраз и го чистеа дното од каде извадија гуми од автомобили и камиони, лименки...

Стоилковски: Градоначалникот на Ѓорче Петров го инштува централниот парк заради семејна парцела

Среде најголемата еколошка катастрофа градоначалникот на Ѓорче Петров,  Александар Наумовски го уништува централниот парк на општината само затоа што има семејна парцела од која можеби ќе профитира. Иако негираше, демантираше и велеше дека нема...

Живееме во ѓубре: Во државата има 45 официјални депонии и уште 1 000 диви...

Од 2011 година официјалните мерења покажуваат постојан тренд на зголемување на отпадот во земјава. Само за четири години комуналниот отпад е зголемен за 90 000 тони. Најголем “произведувач“ на отпад е Скопскиот регион, а...

Според Светска банка аерозагадувањето во Македонија убива 1.350 луѓе годишно

Според Светска банка, аерозагадувањето во Македонија убива 1.350 луѓе годишно. Децата се најосетливата група, затоа што имаат организам во развој и побрзо дишење, а со тоа и побрзо внесување на загадените материи во телото. Светската...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ