Нова еколошка катастрофа, солна киселина истекла од цистерна

Во текот на вчерашниот ден во фабриката Макохемија во близина на старата фабрика МЗТ солна киселина се излеала од цистерна. Случајот го пријавил советник во општина Гази Баба, откако во околината се...

Зелена револуција до Владата: Прво решете дел од проблемите, па да се видиме

Граѓанските иницијативи, обединети како „Зелена револуција“, во одговорот на поканата упатена од премиерот Зоран Заев за состанок по масовниот протест против загадувањето што се одржа во петок, на 29 ноември во Скопје...

Поставена нова мерна станица на плоштадот ВМРО

Поставена мерна станица за мерење на нивото на загаден воздух на плоштадот на ВМРО во центарот на градот.

Есенска акција – засадени над 7000 садници во скопските општини

Во есенската акција за садење што се реализира периодов, екипи на Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ засадија над 7000 нови висококвалитетни садници на различни локации во сите скопски општини. Со есенските...

Сите барања од „ЗЕЛЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА“ за спречување на загадувањето

Десетици обединети еколошки организации од различни градови во земјава, денеска во Скопје одржаа марш за чист воздух. Маршот започна од Министерството за животна средина, низ центарот на Скопје до Собрание и...

ГРАД СКОПЈЕ И УНДП ГО ОТВОРИЈА ЗЕЛЕНИОТ ПОКРИВ НА ГТЦ

Градскиот трговски центар во Скопје доби зелен покрив. Местото каде што граѓаните на Скопје од денеска ќе можат да уживаат во убавините на зелениот покрив на овој објект го отворија градоначалникот Петре Шилегов, Нарине Сахакјан,...

Марш за чист воздух

Денес од 17:00 - 19:00 часот пред Министерството за животна средина и просторно планирање ќе се одржи протестен собир под мотото „Марш за чист воздух“.

Владата ја дели загриженоста од аерозагадувањето со граѓанските организации, ќе спроведе серија мерки и...

Владата на Република Северна Македонија целосно ја разбира реакцијата на граѓаните и граѓанските организации предизвикана од загадувањето на воздухот, и ја споделува загриженоста.

Се обезбедуваат средства за пречистителната станица за отпадните води од Скопје, за решавање на...

Tретманот на отпадните води од градот Скопје ќе биде трајно решен со изградба на пречистителна станица, со што ќе се намали загадувањето на реката Вардар и ќе се подигнат стандардите за заштита...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -