Во Бразил бројот на заразени од коронавирусот надмина 5 милиони

Во Бразил бројот на заразени со коронавирусот надмина пет милиони луѓе, а епидемиолозите стравуваат од втор бран на ширење на инфекцијата, бидејќи властите прерано ги ублажуваат мерките. Иако дневниот број на инфекции е помал отколку...

САД ќе погубат жена за прв пат по 70 години

Жена осудена на смрт на сојузно ниво ќе биде погубена во САД за прв пат по 70 години, објави Министерството за правда на земјата. Казната ќе биде извршена на 8 декември. Осудената Лиза Монтомери беше...

Швајцарија постави нов рекорд на COVID

Швајцарија забележа рекордно 24-часовно зголемување на бројот на нови инфекции со коронавируси. Швајцарската служба за јавно здравје регистрирала 2.823 нови случаи на инфекција во последните 24 часа. Ова е скоро двојно повеќе од претходниот ден. 26-те...

Конфликтот во Белорусија ескалира! Балтикот ќе пострада, заради поддршка на протестите!?

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко има рок од 13 дена да се поправи, пишува рускиот весник „Независимаја газета“. Белоруските власти продолжија со брутално апсење, насилство и тортура. Затоа лидерот на протестите Светлана Тихановска му постави...

СЗО: „Имунитетот на стадо“ не може да биде стратегија за справување со коронавирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебриезус вчера предупреди дека е против идејата на „имунитет на стадо“ и укажа дека не може да биде реална стратегија за запирање на пандемијата на коронавирусот,...

Ерменија и Азербејџан се согласија на прекин на огнот во Нагорно Карабах

По повеќе од 10 часа разговори во Москва, министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан се согласија за примирје во Нагорно Карабах. Примирјето стапува на сила денес во 12 часот. Преговорите меѓу министрите за...

По обезглавувањето на наставникот, Франција се подготвува да протера 231 странци

Франција се подготвува да протера 231 странци кои се наоѓаат на владината листа за наводни екстремистички верски убедувања, изјави извор на полицискиот синдикат доцна вчера од Ројтерс и БТА. Досега, Министерството за внатрешни работи, одговорно...

Одлична вест за македонските работници кои сакаат да работат во Германија

Германскиот Бундесрат даде согласност за продолжување на т.н. Западнобалканско правило, кое истекуваше на крајот на годинава. Потребата од работници во градежништвото е голема, па очигледно дека Германија се надева на работниците од Западен Балкан. Граѓаните...

„Наскоро ќе ги видите Турците пред портите на Виена, како во 17 век“ –...

Ерменскиот премиер Никол Пашиниaн рече дека Ерменија и енклавата Нагорно Карабах се последните пречки на експанзионистичкиот пат на Анкара. „Доколку меѓународната заедница не интервенира итно, наскоро ќе ги види Турците пред портите на Виена, како...

Италија сака негативни тестови за коронавирус од 4 земји

Италија ќе ги направи тестовите за коронавирус задолжителни за луѓето што патуваат од Велика Британија, Холандија, Белгија и Чешка, објави министерот за здравство Роберто Сперанца, пренесува БТА. . „Инфекциите се зголемуваат низ цела Европа, исто...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ