Еве што ќе може да купите за време на Викендот без ДДВ

Во најавениот Викенд без ДДВ кој ќе се спроведе на 10, 11 и 12 октомври, граѓаните ќе може да купат домашни производи и услуги до најмногу 30.000 денари, како и комјутери и ИТ опрема. Ова...

Бектеши: Новиот закон за Јавно приватно партнерство има за цел да придонесе за социо-економскиот...

Министерството за економија со помош на експерти од Светска банка и финансиска поддршка од Британската амбасада го подготви првиот Предлог-закон за јавно приватно партнерство (ЈПП) во земјава. Министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека преку...

Арсовски: Додека функционерите на СДСМ земаат илјадници евра плата, според Светска банка сиромаштијата во...

"Грижата на власта не е за граѓаните, туку единствено за нивните фотелји и луксуз. Над 40.000 граѓани на Република Македонија останаа без работа, огромен дел од компаниите се принудени да им исплаќаат им минималец...

ММФ: Македонската економија со пад од 5,4% оваа година

Македонската економија годинава ќе забележи пад од 5,4%, проекција која е многу полоша од априлската, кога се очекуваше негатива од 4 отсто, предвидува ММФ во најновиот Извештај. Подобри бројки очекуваат наредната година, кога БДП...

Опозицијата во парламентот бара надзорна расправа за Еуростандард банка за да се утврдат фактите...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе достави барање за спроведување на надзорна расправа за утврдување на причините и извршувањето на законите во постапката за доведување до стечај на Еуростандард банка. Иницијативата е...

Во Собранието започнува расправата за ребалансот на Буџетот – поднесени скоро 200 амандмани

Денес во Собранието започнува расправата за ребалансот на Буџетот за 2020 година во рамки на Комисијата за финансирање и буџет. Иако според Деловникот на Собранието комисиската расправата може да трае 10 дена, според информациите...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со ребалансот на буџетот крати пари на капитални инвестиции додека непродуктивните трошоци...

СДСМ со ребалансот на буџетот крати пари на капитални инвестиции додека кај непродуктивните трошоци нема намалување.  Скратени се средства за образование и здравство додека средства за мебел и за други луксузи има. На чело...

Кризата остави без работа околу 15 илјади луѓе, вкупно без работа се над 150...

Со состојба на 30.09.2020 година евидентирани се 14.819 невработени лица по основ на прилив од работен однос за кои престанокот, односно одјавата од задолжително социјално осигурување е регистрирана во периодот по 11 март годинава,...

Домашната платежна картичка „Купувам домашно“ ќе ја добијат 324.479 граѓани

Домашната платежна картичка ќе ја користат 324.479 корисници. Денеска е објавена конечната листа на веб-страната www.kupuvamdomasno.gov.mk, а веќе се печатат и првите картички и наскоро ќе почнат да се издаваат на корисниците. За оваа мерка...

Владата го купува делот во АД ГА-МА

Владата на Република Македонија, во рамките на продолжението на работата на 171 редовна седница, вчера ја усвои Одлуката за одобрување на средства од Буџетот на Република Македонија за 2019 година за купување на делот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -