Амазон вложува пет милијарди долари во нов „облак“ склад во Нов Зеланд

Одделот за „облак“ услуги за складирање податоци на Амазон ќе гради ново виртуелно подрачје во Нов Зеланд. Ова го соопшти министерот за дигитална економија и комуникации на оваа земја – Дејвид Кларк. „Амазон е втората...

Најголемите десет бугарски компании во земјава заедно имале приход од 157,7 милиони евра

Податоците што ги аналираше порталот Пари во соработка со БизнисМрежа.мк, за првите 10 компании по големина на приход кои се во сопственост на бугарска фирма, покажуват дека минатата година тие во Македонија направиле вкупен...

Од 2024 година повеќе средства за општините

Oпштините ќе добиват секоја година повеќе средства, но од 2024 година. Министерот за финансии Фатмир Бесими вчера најави предлог-измени на Законот за финансирање на општините со кои ќе се подобри нивниот фискален капацитет и...

Просечната нето-плата во јули 28.540 денари, за 4,8 отсто поголема од истиот месец лани

Просечната исплатена нето-плата по вработен во јули годинава изнесувала 28.540 денари и е за 4,8 отсто поголема од истиот месец лани, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемувањето се должи, пред сѐ, на растот на просечната...

Од денес поевтин само дизелот, бензините по стара цена

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 и оваа недела останаа исти, а според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се намали...

Кои косовски фирми имаат милионски промет во Македонија? Десет компании лани свртеле 47 милиони...

Државјани на Косово имаат серзиони инвестиции во Македонија. Близината и традицијата, го носат косовскиот капитал во нашата држава. Заложбата за понатамошното продлабочување на врските беше потврдена и со вчерашната посета на косовскиот премиер Албин...

НБРМ ќе потроши 2,2 милиони евра за обнова на оштетени банкноти со нови на...

Придавката „Северна“ на новите банкноти ќе ја чини Народната банка 2,2 милиони евра. Руското акционерско друштво „Гознак“ ќе ги изработува книжните пари од 100 апоени, a за услугата ќе наплати 400.000 евра. За банкнотите...

ССМ: 42.000 денари тежи потрошувачката кошничка за семејство со еден ученик во август

На семејствата кои имаат еден ученик, во август им биле потребни минимум 42 илјади денари. Потрошувачката кошница расте. Според последните податоци на ССМ минатиот месец за покривање на основните потреби за живот на едно...

Пензии од 57.304 денари за само 30 пензионери, додека 22.696 лица земаат под 9.868...

Според анализата што ја направи Пари, во јуни, оваа година имало 302 пензионери со пензија над 52.455 денари, покажуваат последните податоци на Фондот за пензиско. Вкупно 1.323 пензионери во земјава се водат како пензионери...

Пари открива: Кои се најмоќните фирми во градежниот бизнис?

ЗСФ КОМ и АК ИНВЕСТ се апсолутни лидери во градежниот бизнис во земјава. Првата остварила најголема добивка, втората најголем приход во градежниот сектор минатата година. Според Пари и информациите од платформата БизнисМрежа.мк најголема добивка во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -