На авиокомпаниите им требаат од 70 до 80 милијарди долари дополнителна помош

На авиокомпаниите ќе им требаат помеѓу 70 и 80 милијарди долари дополнителна помош од владите за да ја преживеат кризата предизвикана Ковида-19, изјави генералниот директор на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА), Александар де...

Бил Гејтс: Не го сакам Биткоинот, повеќе сакам да инвестирам во вакцини

Основачот на компанијата „Мајкрософт“ не е ентузијаст во врска со Биткоинот и криптовалутите, бидејќи тие не произведуваат ништо. Деновиве Бил Гејтс е најпопуларен во областа на филантропијата, но секако најмногу поради неговата улога во борбата...

Според податоците на Евростат, Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Последните податоци на Евростат, покажуваат дека Бугарија е најсиромашна држава во Европската Унија, а по неа следува Хрватска. Односно девет земји-членки се над просекот на ЕУ во однос на материјална благосостојба на домаќинствата. Најбогати се...

Лукаревска:” Во новиот мандат лимитот на МојДДВ ќе се зголеми на 2300 денари

Преку проектот МојДДВ досега кај граѓаните се вратени околу 8,5 милиони евра, овој проект го продолжуваме и во новиот мандат со лимит по поединец на 2 300 денари за тромесечие и 9 200 денари...

Предвремена исплата на јануарските пензии

И овој месец, исплатата на јануарските пензии ќе се реализира предвремено. Почнувајќи од утре, со етапна исплата на пензиите, пензионерите ќе може да располагаат со својата пензија. Со цел да се овозможи поголема заштита на...

Бајрами: НБ е професионална институција, зад сите одлуки стои цел тим

Народната банка во наредниот период ќе продолжи со олабавената монетарна политика, преку одржување соодветно, високо ниво на девизни резерви и задржување на стабилниот девизен курс на денарот. Во интервју за МИА, ова го истакнува вицегувернерот...

Стојаноски: Поднесовме амандмани за бесплатни ПЦР тестови за сите граѓани и за решавање на...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе 397 амандмани на Предлог Буџетот на Република Македонија за 2021 година кои се однесуваат токму на најголемите проблеми и предизвици со кои се соочува државава во изминатиов период, изјави...

Германија го стопира приливот на работници од Балканот

Поради зголемениот број невработени во коронавирус кризатa, владејачката германска ЦДУ/ЦСУ има намера да ја намали натамошната имиграција на работната сила. Намалувањето ќе биде извршено на основ на одлуката од 2016 година за олеснувањето за граѓаните...

Мицкоски: Четвртиот пакет на мерки е сламка за спас на мафијата на Заев во...

Четвртиот пакет на мерки на мафијата во владата е последниот обид за сламката за спас во услови кога економијата пропаѓа,изјави на денешната прес конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. "Четвртиот пакет практично не само што...

Вработените во овие пет сектори земаат најголеми плати во Македонија

Државниот завод за статистика објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2020 година изнесува 27 231 денари, а на прво место гледано по дејности останува секторот компјутерско програмирање, консултантски и сродни...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ