Измамници бараат пари од повозрасни лица за наводни сообраќајки – МВР апелира за претпазливост

Во дневниот билтен на МВР сведоци сме на зачестени измами што ги пријавуваат граѓаните, кои се најмногу насочени кон повозрасните лица. Начинот на измама e со телефонско јавување на измамниците кај постари лица, при што ги...

Уставниот суд одлучи дека прогласувањето на вонредната состојба не е спорно

Уставниот суд на Република Македонија, на денешната XIII седница, известува дека одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката донесена од страна на претседателот на државава за утврдување на постоење на...

Димитриеска Кочоска: За само два месеци од 2020 година Владата на СДСМ го зголемила...

Дополнителната заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во емисијата „Што не е јасно“ соопшти детали за состојбата во која се наоѓа државната каса во услови на светска пандемија. Таа истакна дека во изборна година...

ВМРО-ДПМНЕ: Танчерите Заев и Спасовски предизвикаа хаос во Куманово

„Додека тие танцуваат со пандемијата, животите на илјадници кумановчани се загрозени. Илјадници стари и изнемоштени, хронично болни и семејства со мали деца беа оставени да се снаоѓаат со храна, намирници и лекови само заради тоа...

Јанушев: Дали лиценца за одгледување марихуана се плаќала од 300 до 500 илјади евра...

Како што ветивме пред некој ден, денес ќе имате можност да ја дознаете целата вистина околу омилениот бизнис на фамилијата Заеви. Бизнисот со марихуана која се претвори во рекет машинерија, изјави на денешната прес...

Регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19, починати 35 лица

Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 349 -Битола 68 -Куманово 59 -Прилеп 52 -Тетово 36 -Струмица 35 -Велес 32 -Охрид 29 -Кавадарци 27 -Штип 25 -Кочани 24 -Кичево 20 -Гостивар 19 -Виница 15 -Гевгелија 14 -Неготино и Валандово...

Нови 6600 самопопишани од дијаспората

Податоците покажуваат дека за 25 дена, откако започна самопопишувањето на македонските иселеници во странство, 143 755 граѓани ја искористиле можноста да се регистрираат во електронската апликација достапна на popis2021.stat.gov.mk и  census2021.stat.gov.mk. Бројот на оние кои...

МВР: Изминатото деноноќие 536 лица во изолација, 41 не го почитувале полицискиот час

Согласно статистиката на МВР во текот на изминатото деноноќие: Вкупно 41 лице не ја почитувале забраната за ограничување на движењето, 7 лица се на возраст до 18 години и 2 лица на возраст над 67...

СДСМ: Северна Македонија напредуваше во извештајот на ГРЕКО

Интегрален текст од соопштение на СДСМ.  Значителен и суштински напредок во борбата против корупцијата постигна Република Северна Македонија, што се должи на посветеноста, мерките и политиките на Владата предводена од СДСМ и претставува чекор поблиску...

Лани двојно помалку пријавувања огнови на отворено

Град Скопје продолжува да ја реализира кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193. Во текот на месеците ноември и декември изминатата 2020 година на телефонскиот број 193 има вкупно 23 јавувања,...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ