НЕВЕРОЈАТНО: „Сами си ја ставија, па побараа 7.000 евра“ – Градоначалникот на Радовиш објасни...

„Никој не ја украл. Фирмата што  ја стави и украси елката, сама  и си ја собра новогодишната елка,“  изјави за ММС, градоначалникот на Општина Радовиш, Ацо Ристов, по објавените информации во медиумите дека елката...

Ѓорѓиевски: Дедо Мраз во Кисела Вода се симна со балон и подели 3000 пакетчиња

Исполнет саботен ден во општина Кисела Вода. Општинските власти се погрижија денеска Дедо Мраз да ги изненади на пладне дечињата во Кисела Вода и се симне со летечки балон, исто како во старите добри...

Арбен Таравари избран за претседател на Алијанса за Албанците на вонреден конгрес

Партијата Алијанса за Албанците го избра Арбен Таравари за претседател на денешниот трет вонреден конгрес во Тетово. Досегашниот вршител на должноста и поранешен потпретседател беше избран со гласовите на скоро сите делегати присутни на...

ГО УДРИЛА ВО ГЛАВАТА, ПА ГО ФРЛИЛА ВО РЕКАТА ПЕНА – 17 годишната девојка...

Седумнаесетгодишна девојка е осомничена за убиство на 16-годишиното момче, кое вчера наутро беше најдено мртво во реката Пена кај месноста Бањиче близу Тетово. По увидот и започната истрага, тетовското Обвинителтво до Основниот суд поднел...

Муцунски прв политичар што ги надмина своите ветувања – 2 нови градинки за 1...

Главна и неопходна потреба на граѓаните, родителите и младите брачни парови во општина Аеродром со години беше проблемот со сместување на деца во градинките. Недоволниот капацитет на сместување и огромна четирицифрена листа на чекање...

Зечевиќ: Ние од СДСМ сме тие кои секогаш ги носиме големите одлуки

Ние, социјалдемократите, сме знаменосците на големите државнички одлуки, на големите државни идеи, рече вечерва генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ -Вардарски на трибината „Силно и одлучно кон иднината” во Скопје. – Ние сме весниците на...

Ковачевски за дојавите за бомби: Може да се постави претпоставка дека се работи за...

Интензитетот и опсегот на упатените дојави, како и примерокот кој се применува за дојавите за бомби во земјава, но и во други земји, дава основана претпоставка дека станува збор за хибридни напади, изјави премиерот...

Се утврдуваат причините за пропустите во учебникот по Историја и општество

Министерството за образование и наука и Педагошката служба почнаа процес за утврдување на причините за пропустите при одобрувањето и издавањето на учебникот по Историја и општество за петто одделение во кој, како што се...

Завршија проверките – Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во Скопје и Битола

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје (8 основни училишта и 19 средни училишта и една градинка) и Битола...

Пресудата за убиството на Тот ќе биде обжалена, одбраната вели дека казната е превисока

Одбраната на обвинетите за убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот најави жалба за пресудата со која на обвинетите Анџело Ѓорѓиевски и Клементина Левковска во Основниот кривичен суд Скопје денеска им беше изречена казна затвор...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -