Денес пристигнуваат околу 40.000 дози од „Астра зенека“, утре 100.000 од „Синофарм“

Околу 40 илјади дози од вакцината „Астра зенека“ обезбедени преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во земјава, а веќе утре 100 илјади вакцини од кинески „Синофарм“ кои се донација од кинеската Армија. Од...

Митева: Безбедноста на државата е под сериозен притисок, СДСМ е во соработка со подземјето

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева, во утринската емисија „Утро со Златев“ на Радио Лидер, вели дека безбедноста на државата е под сериозен притисок по престрелката во скопски Бутел, додавајќи дека СДСМ треба да даде...

Заев – Ципрас: Придобивките од Договорот од Преспа денес се препознаени и од чинителите...

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите за европски и за економски прашања Никола Димитров и Фатмир Битиќи остварија средба со поранешниот премиер на Грција и актуелен лидер на политичката партија Сириза, Алексис Ципрас во Атина. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=t64NiiOsvrM&feature=emb_title Заев...

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност

Денеска во земјава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во планинските региони со услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, поизразен во западните делови. Како...

Грција ги отвори границите за македонските граѓани

По една година пауза, македонските граѓани повторно ќе ја посетуваат Грција. Туристичката сезона во земјата почнува од утре, а Грција целосно се отвора за прием на туристи, вклучувајќи ги и македонските. Стартот на сезоната доцна...

Младиот 22-годишниот внук на Камер Идризи се бори во живот, го погодиле шест куршуми

22-годишниот Е.И. од Арачиново е ранетото момче во вчерашната престрелка во скопски Бутел. Тој е внук на Камер Идризи кој беше убиен, и во моментот се бори за живот. Е.И. бил во автомобилот на Камер...

Убиство во скопската населба Бутел

МВР потврди дека на улицата „Христијан Тодоровски – Карпош“ во населбата Бутел 2, се случило убиство. Попрецизно на паркинг кај булеварите Босна и Херцеговина и Христијан Тодоровски Карпош, од автомобил во движење било пукано кон...

Премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам: Во овие тешки мигови заради пандемијата со КОВИД-19,...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реисул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, до членовите на Ријасетот...

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 392 пациенти позитивни на коронавирус

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 392 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство...

Милошоски: По смената на Владата на Заев, на Македонија ќе и се отворат нови...

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски при денешната посета на Општина Могила на новинарско прашање околу блокадата на Македонија од страна на Бугарија, истакна дека со Зоран Заев на чело на државата нема европска перспектива....
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ