Прободен скопјанец во парк во Чаир

Вчера во 15.00 часот во СВР Скопје, С.Х.(39) од Скопје пријавил дека на 03.06.2021 околу 22.00 часот во парк Чаир, додека бил со Н.Ц., биле физички нападнати од А.Т., О.А. и уште едно лице,...

Муцунски: Кон Преспанскиот договор ќе се однесуваме согласно резултатите од референдумот

За ВМРО-ДПМНЕ приоритет се интесите на граѓаните и волјата на граѓаните изразена на референдумот кој беше организиран пред официјализирањето на Преспанскиот договор, изјави на новинарско прашање Тимчо Муцунски, кој е меѓународен секретар на партијата....

Заев: Бајден прати порака до негаторите, мрчаторите, блокаторите

Премиерот Зоран Заев е среќен, како што оцени, што САД како најголем стратешки партнер на  Македонија исорати порака  за еден куп „негатори, мрчатори, поткопувачи, блокатори“ и слично дека ова е пресериозна работа за да...

Мицкоски откри скандалозни детали за преговорите со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на попладневниот брифинг со новинарите откри детали за преговорите помеѓу Македонија и Бугарија. Мицкоски истакна дека во игра се неколку сценарија во развојот на настаните со Бугарија, а првото е...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест од 15 до 17 часот на три локации во Скопје...

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе организира предупредувачки протест во Скопје и во 10 други градови во земјата со барање документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничата влада во Бугарија...

Регистриран е само еден нов случај на Ковид-19 во Куманово

Во последните 24 часа се направени 1.375 тестирања, а регистриран е 1 нов случај на Ковид-19 од Куманово. Куманово – 1 Пријавени се вкупно 3 починати лица: по едно лице од Куманово (55г), Тетово (61г),...

Заев: На 22 јуни очекуваме гласно ДА за првата меѓувладина конференција

Премиерот Зоран Заев не губи надеж дека Македонија наскоро ќе добие дозвола за одржување на првата меѓувладина конференција што воедно претставува формален почеток на преговорите за членство во Европската Унија (ЕУ). Во таа насока...

Русковска за Призма: И да сакаат не можат да ме сменат

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, е една од највозрасните и најактивни во ова Обвинителство, која во последниве години „спакува“ неколку високопрофилни случаи како „27 април“ и „Рекет“, пишува...

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 73 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 73 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство...

Николоски: ДУИ се враќа на корените, во 2001 година тие стартуваат како зелена партија...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот коментар за најавите на Али Ахмети дека ДУИ станува зелена партија, рече дека во недостиг на проекти и идеи, владејачката коалиција СДСМ-ДУИ...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ