Собраниската Комисија за образование, наука и спорт ќе одржи две седници

Членовите на Комисијата ќе расправаат по предлог измените и дополнувањата на Законот за иновациската дејност, на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта и на Законот за Бирото за развој...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 76. сесија на Генералното собрание на ОН во...

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж...

МВР: 224 сообраќајни прекршоци во Скопје, 42 за брзо возење, 20 без возачка дозвола

На територијата на град Скопје вчера се изречени вкупно 224 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42 санкции, 20 за возење без возачка дозвола, седум за возење под дејство на алкохол,...

Македонија најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, според истражувањето на Институтот за економија и мир (ИЕП). Индексот на Македонија е зголемен за 11 индексни поени, и државава е на 40-то место во светот, додека на...

ДЗС: До вчера вечер попишани се 1.212.339 лица во земјава

Пописот во земјава продолжува да се спроведува со несмалено темпо и заклучно со вчерашниот ден до 20 часот биле попишани 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови, информираат од Државниот завод за статистика. Преку апликацијата...

МЗ: Вчера се аплицирани 12.099 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза...

Од вечерва започнува есента

Есента во земјава и на северната хемисфера почнува вечер во 21:21 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот есенски ден е 265-иот ден во годината во годината и ќе...

Во Собранието денеска седници на четири собраниски комисии

Седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за европски прашања, за труд и социјална политика и за земјоделство, шумарство и водостопанство. Предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители, во прво...

Царовска: Со реформата наставниците добија слобода да го креираат часот

Интерактивните табли, дигиталните и печатените учебници не се клучни во наставата по новата концепција, туку активностите и комуникацијата помеѓу учениците и наставникот, и токму тоа сакаме да го покажеме со промените, рече министерката за...

Секој вторник Санкт Петербург – Скопје, нова авиолинија на „Нордвинд Ерлајнс“

Со летот што треба да пристигне денеска во 13.35 часот на Меѓународниот аеродром Скопје, руската авиокомпанија „Нордвинд Ерлајнс“ ја стартува новата авиолинија Санкт Петербург – Скопје. Како што соопшти компанијата, летовите ќе се одвиваат еднаш...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ