Заев: Цела деценија Скопје беше меѓу најзагадените градови, денес загаденоста е драстичнo намалена ...

„Цела деценија, над 10 години Скопје беше меѓу најзагадените градови. Денес загаденоста на воздухот е драматично опадната, гледате и самите дека загадувањето речиси и да не беше тема оваа есен и оваа зима. Секогаш...

Активни 425 случаи на Ковид-19, на инфективните одделенија се лекуваат 109 пациенти

На инфективните одделенија во државава се лекуваат 109 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, од кои 43 се во Скопје. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, регистрирани се нови 20 случаи на...

Заев – Брнз: Бајден ги штити САД, Северна Македонија и сојузниците од нарушувања на...

Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите беше Извршната наредба издадена неделава од претседателот Бајден којашто...

Хуманитарна акција на Sport Life: Навиваме заедно за Македонија

Sport Life ги повикува сите играчи да се вклучат во хуманитарната акција – „Навиваме заедно за Македонија“, за поддршка на изградбата на центарот за рани интервенции и третман кај децата со нарушувања од аутистичниот...

Претпладне сончево, попладне пороен дожд

Времето во земјава ќе биде променливо облачно, од пладневните часови и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Претпладне сончево, попладне пороен дожд Локално процесите ќе бидат поинтензивни со...

Шест градови во државата без ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата „Само вистина” на телевизијата Канал 5 рече дека епидемиолошката слика во земјава е добра и нема простор за загрижување кај граѓаните и воедно дека...

Филипче: Успешно извршена уште една трансплантација на срце

Извршена е уште една успешна трансплантација на срце, која е четврта во земјава од минатиот мај, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил. – Рано утрово срцето на 44-годишната пациентка чие семејство несебично...

Трет ден протест на ВМРО-ДПМНЕ, „Доста е, излези за Македонија“

Од 15 часот до 17 часот денеска ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со протестите. Под мотото „Доста е, Излези за Македонија“, од партијата информираат дека протестите ќе се одржат во 10 градови, а против, како што...

Заев:Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување...

„Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување на регионот, истовремено поттикнувајќи регионална интеграција. Имплементацијата на Планот ќе ја стимулира економската активност, ќе ги зголеми инвестициите и на...

Османи: Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија ќе влијае негативно

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи попладнево реагираше на одлуката на Русија да протера еден македонски дипломат. Според Османи, ова ќе влијае негативно на односите меѓу Македонија и Русија. -Жалам за неоправданата одлука на Министерството...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ