Брзи пикантни шпагети со туна

Класичниот сос од туна подигнете го на посебно ниво збогатувајќи го со лута пиперка и балсамико и направете совршена вечера за овие претопли денови. Состојки (за 4 лица): 250 гр чери домати 1 главица кромид 2 чешниња лук 1...

Дали знаете колку се навистина здрави?

Лубеницата е омилено летно освежување, но кога се во прашање нејзините семки, сигурни сме дека, како и повеќето, ги фрлате. Но, тоа е грешка бидејќи тие се нутритивно богати. Семките од лубеница се нискокалорични и...

Освежителен сладолед од јагоди без шеќер

Сладоледот им е омилениот сладок грев на повеќето луѓе. Но доколу сакате да ја зачувате вашата линија, морате да го ограничите неговото консумирање. За среќа, овој рецепт ќе ви помогне да уживате во вкусот...

Брзи тортиљи со тиквички и сирење

Со оглед на тоа дека сезоната на тиквички е во полн ек, искористете ја за да направите најразлични вкусни јадења. Меѓу нив е и оваа брза и едноставна тортиља со тиквички и сирење, која...

Сочни крцкави овошни напитоци, полни со витамини

Лубеницата на многумина им е омилено летно овошје, но доколку ја комбинирате со други овошја, ќе добиете совршен летен десерт. Рецептот за желе од лубеница и бобинки стана вистински хит на социјалните мрежи. Потребна ви е...

Алергијата од сонце може да биде опасна, заштитете се

Кремите со заштитен фактор ја штитат кожата од UV зраците, но за жал не можат во целост да ја заштитат. Особено не онаа почувствителната кожа. Кај неа со најмало појавување на сонце може да...

Истражување: Живеењето во близина на паркови го забавува биолошкото стареење за 2,5 години

Градските паркови и зелените површини помагаат да се победи топлината, да се зајакне биодиверзитетот и да се внесе чувство на мир во урбаната џунгла. Тие, исто така, помагаат да се забави биолошкото стареење, при што...

Црн чај и чај од ѓумбир против надуеност во лето

Летните горештини носат изгореници, топлотни удари и испотени ноќи, а покрај тоа се јавува и надуеност која предизвикува непријатни болки. Сепак, постојат два пијалака кои ќе ви помогнат со овој проблем, а ги има...

Членовите на ПСК „Осогово“ од Кочани маркираа планинарска патека до врвот Китка

Во рамки на одбележувањето на Националниот ден на планинарските патеки, членови на планинарскиот спортски клуб „Осогово“ од Кочани маркираа планинарска патека со должина од 10 километри во еден правец, од манастирскиот комплекс Еленец кај...

Утринското туширање со ледена вода е одлично за здравјето

Едно холандско истражување покажало дека луѓето кои наутро се тушираат со студена вода помалку осуствуваат од работа во споредба со луѓето кои се тушираат со топла вода. Имено, студената вода е добра за нашето здравје...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -