Ладна супа е спас во топлите летни денови

Ладните супи се одлични за време на летните горештини, а свежите краставици се еден од зеленчуците кои најдобро освежуваат.

За овој брз рецепт измешајте ги состојките, зачинете по вкус и едноставно уживајте.

Потребни состојки:

* 2 краставици (околу 675 g)
* 150 гр грчки јогурт
* 1 до 2 лимети, исцедени, во зависност од вкусот
* мала шака сечкан свеж тарагон
* 3 гранчиња нане
* мал куп власец, сецкан
* маслодајна репка, за сервирање

Подготовка:

Една третина од краставиците исечкајте ситно и оставете ги на страна, ќе ја искористите за сервирање.

Останатите краставици грубо исечкајте ги и ставете ги во блендер или процесор за храна со јогурт и сок од лимета. Додадете го тарагонот, поголемиот дел од листовите нане и поголемиот дел од власецот.

Мешајте додека смесата не стане мазна. Вкусете ја супата и додајте дел или целиот сок од лимета ако сакате покисел вкус.

Истурете ја супата во чинии или мали чаши, посипете ги со ситно сечканата краставица, останатите листови нане и остатокот од власецот.

Непосредно пред сервирање, намачкајте со малку масло од репка.