Рецепт за колач со праски и јогурт

Состојки:

– 3 големи праски

– 2  јајца

– 200 мл јогурт

– половина чаша шеќер

– половина чаша масло

– 2 чаши остро брашно

– 1 прашок за пециво

Подготовка:

Измијте ги праските, излупете ги и исечете ги на помали парчиња. Доколку имате локални праски кои не се прскани, не треба да ги лупите, слободно употребете ги со кора.

Измешајте го брашното со прашок за пециво и просејте во сад. Во друг сад се додаваат јајцата и шеќерот и се меша со миксер околу пет минути, додека смесата не стане светложолта и густа.

Потоа додадете го маслото малку по малку и нежно измешајте со најмала брзина. Додадете го јогуртот во садот и измешајте го со остатокот од смесата со рака со шпатула или жица за матење. На крајот додадете го просеаното брашно и прашокот за пециво и нежно измешајте додека се се соедини.

Садот за печење намачкајте го со малку масло и посипете го со брашно. Истурете ја смесата во тавата и одозгора ставете ги исечените праски.

Печете го колачот на температура од 180 степени околу 30 и 40 минути. Кога ќе се испече, оставете го колачот да се излади, па исечете го. По желба посипете со шеќер во прав и послужете.