Уапсен е поранешниот претседател на Барселона, Бартомеу

Во акцијата на шпанската полиција денес е уапсен поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона Хосеп Марија Бартомеу, објави шпанското радио Кадена Сер.

Регионалната полиција потврди дека се уапсени неколку лица, по истрагата на финансиската полиција, пренесува Ројтерс. Барселона потврди дека биле извршени претреси во канцелариите на клубот, но повеќе детали за самата акција не биле откриени.

Шпанските медиуми објавија дека операцијата е поврзана со минатогодишниот „Барсаж“, во кој клупските власти беа обвинети за кампања за „благословување“ на сегашни и поранешни играчи кои биле критички настроени кон клубот и тогашниот претседател Хосеп Марија Бартоме, пренесува Танјуг.

Бартомеу и неговиот одбор на директори минатата година поднесоа оставки поради полемиката околу Лионел Меси. Новиот претседател на Барселона ќе биде избран следната недела.