Бугарите купија фудбалски клуб од Источна Mакедонија

Контроверзниот претседател на бугарското здружение, фондација „Македонија“, Виктор Стојанов во интервју за бугарските медиум се пофали дека успеале да купат клуб од Третата лига – Исток и во иднина ќе го преименуваат во ФК Јунак.

Тој открива дека клубот е од место близу бугарската граница, со убав стадион, а за клубот настапува фудбалер со преку 200 настапи во прволигашката конкуренција.

Минатата сезона во Третата лига – Исток, освен Осогово кој се пласира во второлигашката конкуренција, настапуваа уште: Овче Поле (Свети Николе), Тиверија (Струмица), Малеш (Берово), Рудар (Пробиштип), Дојранско Езеро (Нов Дојран), Академија Чешиново Облешево (Теранци), Вардарски (Богданци), Брегалница (Делчево), Карбинци, Спартмани (Градско Балдовци) и Победа (Валандово).