Навални: Путин даде наредба да ме убијат

Алексеј Навални, 44-годишен критичар на Кремељ и активист за борба против корупција, изјави денес дека има намера да се врати во Русија на 17 јануари, објавија светските медиуми. Тој во моментов се наоѓа во Германија закрепнувајќи од труењето.

Јас преживеав и сега рускиот претседател Владимир Путин, кој даде наредба за мој атентат, … им кажува на своите слуги да направат сè за да не се вратам “, напиша лидерот на опозицијата на својот Инстаграм профил, додавајќи дека резервирал полет од авиокомпанијата Победа Ерлајнс за Русија на 17 јануари.

Навални, кој е водечки критичар на претседателот Владимир Путин, беше однесен во Германија во август 2020 година на лекување откако се онесвести во авион во Сибир. Подоцна Берлин објави дека имало обид за атентат врз него со нервниот агенс Новичок.

Лабораториите во три европски земји минатата година заклучиле дека Навални бил отруен со нервен агенс. Наодите ја принудија ЕУ да воведе санкции против неколку руски официјални лица.

Руските власти негираат дека имаат некаква врска со инцидентот и велат дека лекарите не откриле траги од отров.

Навални рече дека најверојатно се опоравил и дека е време да се врати во Русија, и покрај заканата за гонење во неговата татковина.

Минатиот месец, руската Федерална казнено-поправна служба му нареди на Навални да се врати веднаш од Германија и да се пријави во канцеларијата во Москва. Доколку не се појави на време, ќе биде приведен.