Украинските власти тврдат дека собориле околу 10 дронови во близина на Киев

Украинските власти соопштија дека во текот на ноќта руските сили извршиле нов „масовен“ напад со беспилотни летала врз Киев, но дека собориле околу 15 дрона кои се движеле кон украинската престолнина.

Силите за противвоздушна одбрана уништија околу 15 воздушни цели на приодот кон Киев. Според информациите во овој момент, нема жртви или уништување во главниот град“,

Воздушниот напад, 820-ти по ред во Киев од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, траеше три часа, рече Попко.