Косовските специјалци не се повлекуваат од Србската општина Звечан

epa10661463 Soldiers of NATO-led international peacekeeping Kosovo Force (KFOR) stand guard in front of the building of the municipality in Zvecan, Kosovo, 29 May 2023. At least ten people were injured in violence between Kosovo police and ethnic Serbs in the town of Zvecan on 26 May, after protesters gathered outside state buildings while Albanian mayors were heading to assume office. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Министерството за внатрешни работи на Косово ја деманитраше веста дека е договорено повлекување на специјалните полициски сили од општинската зграда во Звечан во 15 часот , што утрово ја пренесоа некои медиуми. Вестите за постигнување договор помегу КФОР и демонстрантите не се точни. Нема договор за повлекување на специјалците се вели во соопштението на косовското МВР. Пред зградата на општината Звечан има насобрани локални срби а околу објектот се припадниците на КФОР. Ситуацијата е мирна , по вчерашните судири во кои беа повредени 30 припаднции на КФОР и над 50 демонстранти додека Вучик и Курти мегусбебно си рамзнеија обивнујвања кој ги иницирал инцидентите. Косовските Срби имаат две барања – повлекување на градоналаниците Албанци и на косовските специјалци од оштините Звечан , Зубин Поток , Лепосавиќ и Северна Митровица , барања кои утрово претседателот Вучиќ ги изложи и на средбата со амбасадорите на САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија. Градоначалникот на Звечан денеска воопшто не дошол на работа, а градоначлникот на Лепосавик ноќта ја минал во општината и oд безбедносни причини не излегува од објектот. Нова порака до властите во Белград и Приштина стигна од ЕУ.

„Очекувам косовските власти да ја прекинат полициската операција фокусирана на општинските згради на северот на Косово и насилните демонстранти да се повлечат. Не можеме да си дозволиме уште еден конфликт. Се надевам дека мојот глас ќе биде послушан.