Пиромани во Италија подметнале шест од десет пожари

Според оценката на Колдирети, италијанската национална конфедерација на директни производители, шест од 10 пожари што избувнаа во Сицилија, Пуља, Калабрија се дело на пиромани. По снимки направени со дронови идентификувани се неколкумина за време на...

Дел од скопските општини Бутел, Ѓорче Петров и Аеродром утре без струја

– Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Бутел, Ѓорче Петров и Аеродром, соопшти РЦУК – Скопјe Во периодот од 5:30 до 7:30 часот утре...

Дел од скопската населба Тафталиџе без вода

Од ЈП Водовод и канализација-Скопје известуваат дека утре (петок) поради уличен дефект ф-100мм на ул. Варшавска 1, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од следниве улици: Варшавска, Хелсинки, Мексичка, Хаванска, Виенска и Ташкентска (населба Тафталиџе). Водоснабдувањето ќе...

Дневен хороскоп за 28.07.2023

Овен Потребна ви е помош од некој близок за да се справите со некои проблеми што ве измачуваат подолго време. Спонтани сте и добро расположени, но најдете време и за себеси. Можно е да добиете некоја...

Од октомври директна авиолинија помеѓу Сараево и Скопје

AEGEAN, грчкиот национален авиопревозник и член на STAR ALLIANCE, ќе воведе нова авиолинија од Меѓународниот Аеродром Скопје до Меѓународниот Аеродром Сараево, од 2-ри октомври годинава, најавуваат од ТАВ Аеродроми. AEGEAN ќе почне да лета меѓу двата главни града од 2-ри...

Етно креативни работилници за заживување на старите занаети

Невладината „Разбој” од  Велес во партнерство со Здружение на финансиски работници денеска започна со одржување на три од петте предвидени работилници за обновување на старите занаети. Работилницата за грнчарство се одржува во Спомен куќата...

Дневен хороскоп за 27.07.2023

Овен Потребни ви се мир и тишина за да ги завршите обврските на работното место и не дозволувајте некои непотребни детали да ви го одвлечат вниманието. Ќе се соочите со некои предизвици, но ако успеете да...

Актерот Кевин Спејси прогласен за невин по обвиненијата за сексуални напади

Кевин Спејси се расплака откако беше ослободен од сите обвиненија на уште едно судење за сексуален напад, што се одржа во Лондон. На 64-годишниот актер му се судеше за сексуални напади врз четворица мажи,...

Златен прстен на Тупак продаден за милион долари

Прстен од злато, со рубини и дијаманти, што рап-легендата Тупак Шакур го носел на неговото последно јавно појавување, беше продаден за милион долари на аукција во Њујорк вчера. Победничката понуда беше многу над проценката...

ДОДЕКА СКОПЈЕ БРОЕШЕ МРТВИ, СУЗАНА СЕ РОДИ: Таа е првото бебе кое се родило...

Скопје на 26 јули 1963 година загуби многу свој жители, роднини, пријатели, туристи, но доби и нови жители еден од тие жители е и Сузана… „Се сеќавам на топлата јулска ноќ, 25 јули 1963-та година...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -