Здрави навики во исхраната кои ќе ви го променат и продолжат животот

Нема потреба постојано да барате различни начини на јадење. Постојат неколку совети кои го поминуваат тестот на времето, па дури и самите експерти ги следат. Еве неколку навики за живеење, што за возврат ќе...

Лути пиперки против срцеви заболувања и дијабетес

Истражувачите откриле дека јадењето лути пиперки помага да се намали ризикот од срцеви заболувања. Студијата е објавена во списанието Nature. Корејски експерти спроведоа мета-анализа на студии во кои учесниците на возраст над 18 години вклучиле...

Колку жени всушност сакаат да трае сексот? Експертите го имаат одговорот

Додека мажите обично можат да доживеат само еден оргазам во сексот, жените можат да доживеат повеќе. Понекогаш можете да слушнете луѓе како се шегуваат за тоа колку трае некој во кревет, обично мажите се натпреваруваат...

Со текот на времето усните се намалуваат: Забавете го процесот со овие трикови

Усните стануваат се потенки и губат влага, што доведува до нивно сушење, па нивниот целокупен изглед и боја може да се променат. Кожата околу усните е екстремно тенка, скоро како онаа околу очите, па затоа...

7 работи што треба да ги направите наутро за повеќе енергија во текот на...

Навиките за добро утро можат да ви помогнат да бидете поенергични по будењето и да го олесните извршувањето на обврските што ве очекуваат тој ден. Овие седум едноставни чекори можат да ви помогнат да...

Проверете каква е фукнцијата на вашето срце со брз и едноставен тест – качување...

Истражувачи од Шпанија предлагаат да направите едноставен и бесплатен тест, но и прецизен индикатор за да проверите каква е функцијата на срцето, доколку се обидете да стигнете до четвртиот кат за помалку од една...

Храна која е богата со витамин Д

Кога човековото тело е изложено на сонце, по природен пат се создава витамин Д, кој е познат и како сончев витамин. Витаминот Д, заедно со витамините А, Е и К спаѓаат на групата витамини...

Деменцијата е една од 10-те најсмртоносни болести

Светската здравствена организација (СЗО) ги вклучи Алцхајмеровата болест и другите форми на деменција меѓу првите 10 причини за смрт во светот. Деменцијата се наоѓа на седмото место со скоро милион смртни случаи ширум светот. Најсмртоносни болести...

5 златни совети: Како да ја намалите потрошувачката на гориво

Со оглед на тоа што цените на горивата постојано растат, единствено на што може да влијаете до одреден степен е потрошувачката на гориво. Поради трендот на зголемување на цените на горивата, некои се одлучија да...

7 природни начини: Еве како да спречите појава на камења во бубрезите

Поради недостаток на течност во телото, се формираат микроскопски кристали и наслаги во урината. Камења во бубрезите се јавуваат поради: дехидрација, дебелина, ненадејно слабеење, нездрава исхрана Еве како да спречите камен во бубрег на природен...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ