(ВИДЕО) Нов израелски напад врз Сирија, ракети истрелани врз Дамаск

Израел вечерва повторно истрела ракети врз областа Дамаск, објави сириската државна телевизија Ахбари и државната новинска агенција САНА. Сириската противвоздушна одбрана, наводно, се спротивставила на „израелската агресија“ околу Дамаск. https://twitter.com/Bosni_94/status/1428450356405678081?s=20 Во соопштението на сириската армија се наведува...

ОН: На Авганистан му се заканува глад

Директорката на Агенцијата за храна во Обединети нации, Мери Елен МекГрути изјави дека хуманитарната криза во Авганистан претставува закана за 14 милиони луѓе, кои се соочуваат со глад откако талибанците ја презедоа власта. Таа за...

Нов Зеланд со Фајзер ќе ги вакцинира деца на возраст од 12 до 15...

Нов Зеланд одобри употреба на Фајзер/БиоНТек за деца и адолесценти со цел да се сузбие ширењето на коронавирусот, соопшти денеска премиерката на таа земја Џасинда Ардерн. Нов Зеланд од денеска е во строго „затворање“ откако...

Рама: Ние бевме Авганистанци пред 30 години

Албанскиот премиер, Еди Рама, во интервју за радио емисијата „Светот вечерва“, која се емитува на Би-Би-Си, изјави дека Албанија мора сега да ги прими Авганистанците, бидејќи тие се нивни пријатели, а додаде дека и...

Најново истражување: Заштитата на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против делта-сојот опаѓа во рок...

Најнова здравствена студија во Обединетото Кралство покажала дека во рок од три месеци опаѓа заштитата што ја обезбедуваат вакцините на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против доминантниот делта-сој на коронавирус, пренесуваат медиумите во регионот. Откриено...

Првиот авион на Луфтханза со Авганистанци слета во Франкфурт

Првиот авион на компанијата Луфтханза во кој беа пренесени Авганистанци, утрово слета на аеродромот во Франкфурт, со околу 130 патници во него, пренесува Ројтерс. Авионот ги презеде патниците од германскиот воен авион кој ги пренесе...

Талибанците прогласија крај на војната и на жените им ветија права

-Војната заврши … лидерот им прости на сите. Авганистанскиот народ може да ја преземе својата слобода и да ја исчисти земјата од окупаторот“. Ова е пораката на претставникот на талибанците Забихула Муџахид, кој со...

Огромен пад на рејтингот на Бајден поради Авганистан

Рејтингот на американскиот претседател Џо Бајден падна на рекордно ниско ниво од 46 отсто, откако радикалните талибанци го прездоа Авганистан. Тоа го покажува анкетата на Ројтерс, пренесува БГНЕС. Ова е најниската оценка за работата на...

Талибаните тврдат дека не планираат да го преземат Кабул со сила

Талибаните тврдат дека не планираат да го преземат Кабул со сила, јавија американски медиуми. „Ничиј живот, имот или достоинство нема да бидат повредени, а животите на граѓаните на Кабул нема да бидат загрозени“, тврдат во...

(ВИДЕО) Турција погодена од поплави пет лица загинаа, а повеќе се провредени

Иако Турција до неодамна се мачеше со пожари, сега таа е погодена од големи поплави, пренесува АП. https://twitter.com/i/status/1425470439229476864 Најмалку пет лица загинаа, а едно се води за исчезнато во големите поплави кои го погодија северниот дел...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ