Берлускони падна во Загреб

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони е хоспитализиран по падот на конгресот на десничарската Европска народна партија во Загреб, јавуваат италијанските медиуми. 83-годишниот Берлускони паднал вчера на завршувањето на конгресот на европските популисти, објави Кориере дела...

Москва: Се радуваме на посетата на Вучиќ, ништо нема да фрли сенка врз неа

Во Кремљ се радуваат на претстојната посета на претседателот на Србија Александар Вучиќ на Русија и се надеваат дека ништо нема да фрли сенка врз неа, изјави портпаролот Дмитриј Песков. Радио слободна Европа пренесува дека...

Во Брегот на Слоновата Коска уапсени двајца најбарани европски бегалци

Властите на Брегот на Слоновата Коска синоќа соопштија дека уапсиле двајца најбарани европски бегалци, осудени на доживотен затвор поради убиство на еден Британец во Белгија во 1996 година. Жандармеријата на африканската држава соопшти дека се...

Во џунгла убиен припадник на ИД, кој правел бомби и преведувал од арапски

Тала бил и инструктор за правење на бомби и преведувач од арапски јазик. Филипинските власти соопштија дека убиле „високо позициониран милитант” кој бил клучна врска помеѓу Исламска држава и локалните џихадисти и помагал во организирање...

Израел организира најголем собир во историјата за борба против антисемитизмот

Претседателот на Израел, Рувен Ривлин денеска изјави дека на Петтиот светски форум  за холокаустот ќе присуствуваат десетици светски лидери, што ќе биде најголем собир посветен на борба против антисемитизмот. Тој посочи дека и Форумот ќе...

Европските конзервативци гледаат кон Исток

Туск е првиот Источноевропеец што го презема кормилото на најголемата политичка сила во Европа Една од главните задачи на новиот шеф на Европската народна партија, Доналд Туск, е да ги подобри односите меѓу Западот и...

Објавени записи откриваат контакти меѓу Помпео и адвокатот на Трамп

Американскиот Стејт департмент ги објави докумуентите кои се однесуваат на постапките на американската администрација на претседателот Доналд Трамп кон Украина. Документите беа објавени по барањето за слободен пристап до информации. Како што јавуваат агенциите, записите...

За 725 долари на ден можете да отседнете во родната куќа на Трамп

Куќата во која се родил актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп е ставена на продажба. Куќата која се наоѓа во Квинс во четирисеттите годни ја направил таткото на Доналд, Фред. Донал како дете во...

Колумбискиот претседател воведе полициски час во Богота

Претседателот на Колумбија, Иван Дуке Маркез нареди да се воведе полициски час во Богота поради масовните протести во главниотград. Тој на Твитер објави барање до градоначалникот на Богота да го започне полицискиот час во петок...

Десетици илјади протестираа во Париз против насилството врз жените

Околу 50.000 демонстранти излегоа на улиците во Париз за да го осудат насилството врз жените, откако беа обелоденоти статистиките дека бројот на убиства врз жени во Франција е зголемен годинава. Демонстрантите носеа испишани имиња на...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ