Вучиќ: До почетокот на март Србија ќе добие уште 1 милион вакцини против Ковид-19

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека до почетокот на март во Србија ќе бидат доставени уште еден милион вакцини против ковид-19. Во видео порака, Вучиќ изјави дека договорите не се само договори „според кои...

Во Србија вакцинирани над 400 илјади граѓани, очекуваат нови испораки од вакцините против Ковид-19

Од почетокот на имунизацијата на 24 декември до 28 јануари, Србија вакцинираше повеќе од 401.500 граѓани со вакцините на Фајзер-БиоНТек, Спутник V и Синофарм, објавено е во четврток во Белград, а најавена е и...

Црна Гора со голем број на заразени од коронавирусот, 563 нови случаи и 6...

Во Црна Гора, во последните 24 часа се тестирани 1.818 примероци за коронавирусот, меѓу кои се регистрирани 563 новоинфицирани, а пријавени се и шест смртни случаи. Од шестте починати, тројца пациенти се од Подгорица и...

Црна Гора одби донација од 10.000 вакцини од кинескиот производител Синофарм

Црногорската влада одби донација од 10.000 вакцини од кинескиот производител Синофарм, кои биле во сопственост на Универзална капитална банка Петрос Статис, а опозицијата ја нарече одлуката на владата политички мотивирана. Вакцинацијата против коронавирусот сè уште...

Вучиќ: Не знам дали ќе се кандидирам за претседател

Претседателот Александар Вучиќ изјави денеска дека сè уште не размислува за изборите, објавени за следната година, и дека не знае дали повторно ќе се кандидира за претседател, затоа што сега, како што вели, фокусот...

Во Србија досега од Ковид 19 се вакцинирани над 170.000 луѓе

Во Србија започна вакцинација  против Ковид 19, последните десетина денови се врши масовна вакцинација на населението. Според последните податоци што ги објави министерката за труд, Дарија Кисиќ, до утрината се вакцинирани 172.000 граѓани. Сите што ја...

Над 84.000 граѓани во Србија ја примиле вакцината против Ковид-19

Министерот за здравство во Србија, Златибор Лончар, изјави дека до синоќа, 84.075 граѓани на Србија се вакцинирани против коронавирусот. Говорејќи на Радио телевизија на Србија (РТС), министерот рече дека е задоволен од одговорот на граѓаните...

Две актерки сведочеа за сексуалното злоставување во школата во Белград

Со сослушувањето на актерката Ива Илинчиќ во четвртокот во белградското обвинетелство продолжи собирањето сведоштва против сопственикот и раководител на актерска школа во Белград, Мирослав Алексиќ, кого повеќе ученички го обвинија за силување, сексуално злоставување...

Харадинај: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување со Албанија

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово Рамуш Харадинај, одговори на изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој го нарече опасна личност. -Не плашете се, господине Вучиќ. Не мора да бидете нервозни. Косово го...

Харадинај: ЕУ со своето однесување може да го принуди Косово да се обедини со...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) и кандидат за претседател на Косово, Рамуш Харадинај, вчера изјави дека Европската унија со своето однесување кон Косово, може да го принуди Косово да се обедини...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ