Шекеринска со честитки до питомците: Дајте се од себе, помогнете ни да бидеме уште...

Денешниот ден е во духот на младоста и мотивацијата да се научи нешто ново и да се биде подобар. Да се влезе во суштината на воената академија, но и да се научи нешто ново,...

Алармантна е ситуацијата во Словенија, регистрирани 1.503 нови случаи

И покрај полицискиот час и новите владини мерки, во Словенија е регистриран рекорден број на новозаразени. Во последните 24 часа се тестирани 5.891 лица, а од тој број 1.503 се позитивни. Бројот на активни случаи...

Наскоро платежни картички од 6.000 денари за три категории граѓани

По потребните Законски измени и ребалансот на Буџетот ќе се изготват списоците на физички лица кои ќе треба да  добијат платежна картичка. Платежни картички од четвртиот сет на економски мерки ќе бидат во изност ...

ЕП ќе гласа за предлогот за враќање на визите за американските граѓани од следната...

Европскиот парламент се очекува да гласа денеска за резолуцијата со која се повикува Европската комисија да донесе одлука во рок од најмногу два месеци за враќање на визите за американските граѓани. Ваквата резолуција беше усвоена...

Октомвриските пензии ќе се исплаќаат од 27 октомври по следниов распоред

Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за октомври 2020 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија да ги достави податоците за пензиите...

Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести

Владата на Република Македонија на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен оние што вршат...

Регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19, четири починати лица, 281 оздравен пациент

Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 227 -Куманово 12 -Штип 15 -Прилеп 4 -Тетово 34 -Струга 5 -Велес 15 -Битола 10 -Охрид 23 -Кавадарци 4 -Гостивар 2 -Струмица 18 -Крива Паланка 6 -Радовиш 7 -Кочани 4 -Демир Хисар...

Во Хрватска 890 нови случаи на Ковид-19, починати осум лица

Националниот штаб за цивилна заштита соопшти денес дека има 890 нови случаи на заразени со коронавирус и осум починати лица, со што бројот на активни случаи во Хрватска се искачува на 5.519. Меѓу заболените, 574...

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот и решението не е преку нов договор

Премиерот Зоран Заевна денеска истакна дека Бугарија не бара од Македонија промена на Уставот и решението не е преку потпишување на нов договор. -Договор ние веќе имаме. Тоа е Договорот за пријателство и добрососедство со...

Собранието денес ќе одлучува за новите рестриктивни мерки за заштита од КОВИД-19

Во Собранието на Република Македонија за денес, од 11 часот е закажана седница на чиј дневен ред се наоѓа Законот за заштита на населението од заразни болести. Со измените и дополнувањата на законот ќе се...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ