Мицкоски: Анкетата на БРИМА е платена со владини пари на тендер

На прашањето за очекувањаа од претстојните избори и резултатите од предизборните анкети, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашниот ТВ дуел со премиерот Зоран Заев на Канал 5, посочи дека резултатите од анкетата...

Кои косовски фирми имаат милионски промет во Македонија? Десет компании лани свртеле 47 милиони...

Државјани на Косово имаат серзиони инвестиции во Македонија. Близината и традицијата, го носат косовскиот капитал во нашата држава. Заложбата за понатамошното продлабочување на врските беше потврдена и со вчерашната посета на косовскиот премиер Албин...

(ВИДЕО) Најмалку осум убиени на пукање на универзитет во Русија

Најмалку 8 лица е убиени, а шестмина се повредени во вооружен напад што денеска се случи на универзитет во рускиот град Перм. Како што пренесуваат локалните агенции, непознатиот напаѓач влегол на територијата на универзитетот...

Депортираните граѓани на Хаити од САД се плашат да се вратат во земјата

Семејствата мигранти испратени назад на Хаити од САД откако се обидоа да влезат во земјата од Мексико се гневни од однесувањето кон нив и се плашат да се вратат дома поради хаосот и насилството...

Меѓународниот аеродром во Кабул отворен за летови

Меѓународниот аеродром во Кабул денеска официјално објави дека е отворен за домашни и меѓународни летови, јави агенцијата Каама прес, повикувајќи се на извор од Управата за цивилна авијација. Како резултат на терористичкиот напад на 26...

ДЗС: Попишани вкупно 1.037.309 лице, 323.286 домаќинства и 438.705 станови

Вкупно 1.037.309 лице, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193.370 лица. Пописот...

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

Претседателот Емануел Макрон синоќа ја пречека Ангела Меркел во Елисејската палата, а тоа беше една од последните можности за двајцата лидери да работат заедно, неколку дена пред изборите во Германија, на 26 септември, на...

НБРМ ќе потроши 2,2 милиони евра за обнова на оштетени банкноти со нови на...

Придавката „Северна“ на новите банкноти ќе ја чини Народната банка 2,2 милиони евра. Руското акционерско друштво „Гознак“ ќе ги изработува книжните пари од 100 апоени, a за услугата ќе наплати 400.000 евра. За банкнотите...

ДИК до утре треба да ги добие потврдените листи на кандидати за градоначалници и...

Утре истекува рокот во кој Општинските изборни комисии (ОИК) треба да ги достават до Државната изборна комисија (ДИК) потврдените листи на кандидати за градоначалници и советници за претстојните локални избори. ОИК ги доставува листите на...

Северна Македонија и Косово ја подобруваат ЕУ-перспективата со договори за соработка

Единаесетте договори и меморандуми потпишани вчера во Скопје, на првата заедничка седница на владите на Северна Македонија и Косово, треба да ја продлабочат соработката која, според оценката на премиерите на двете земји, Зоран Заев...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ