Од 2024 година повеќе средства за општините

Oпштините ќе добиват секоја година повеќе средства, но од 2024 година. Министерот за финансии Фатмир Бесими вчера најави предлог-измени на Законот за финансирање на општините со кои ќе се подобри нивниот фискален капацитет и...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 76. сесија на Генералното собрание на ОН во...

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж...

Кинески град од 9,5 милиони жители затворен поради три нови случаи на коронавирус

Кинескиот град Харбин е затворен поради нови случаи на инфекција со коронавирус, а испратени се и национални здравствени службеници за да се справат со ново можно жариште. Градот со 9,5 милиони жители во североисточна Кина...

Македонија најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, според истражувањето на Институтот за економија и мир (ИЕП). Индексот на Македонија е зголемен за 11 индексни поени, и државава е на 40-то место во светот, додека на...

ДЗС: До вчера вечер попишани се 1.212.339 лица во земјава

Пописот во земјава продолжува да се спроведува со несмалено темпо и заклучно со вчерашниот ден до 20 часот биле попишани 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови, информираат од Државниот завод за статистика. Преку апликацијата...

МЗ: Вчера се аплицирани 12.099 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза...

Од вечерва започнува есента

Есента во земјава и на северната хемисфера почнува вечер во 21:21 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот есенски ден е 265-иот ден во годината во годината и ќе...

Царовска: Со реформата наставниците добија слобода да го креираат часот

Интерактивните табли, дигиталните и печатените учебници не се клучни во наставата по новата концепција, туку активностите и комуникацијата помеѓу учениците и наставникот, и токму тоа сакаме да го покажеме со промените, рече министерката за...

Претседателот на Европскиот совет го осуди недостигот на лојалност на САД во кризата со...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска оцени дека САД покажале недостиг на лојалност и транспарентност кон кризата со раскинувањето на договорот за австралиската нарачка на француските подморници во рамките на новото стратешко партнерство...

Од денес поевтин само дизелот, бензините по стара цена

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 и оваа недела останаа исти, а според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се намали...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ