Колку беше ефикасна мерката!? Околу 40.000 ваучери за туризам останаа неискористени

Денес е последен ден за искористување на ваучерите за туризам, а заклучно со вчерашниот ден од вкупно добиени 100.336 ваучери, 61.648 се искористени, а останатите некаде близу 40.000 останаа неискористени. Платформата „Дома си е дома“,...

МНР на Бугарија: Ниту една бугарска влада не може ги предаде 88 450 граѓани...

и било неразумно да очекуваме дека бугарската позиција ќе се промени во наредните месеци, велат од Министерство за надворешни работи на Бугарија за  дневениот весник Труд. Од министерството потенцираат дека ниту една бугарска влада не може...

Човек се разнесе со рачна бомба во Белград

Постар 80-годишен маж загина во експлозија што се случи денеска во населбата Батајница во Белград. Според првичните информации, Никола В. (80) активирал рачна бомба во неговата куќа и починал на лице место, пренесуваат српските медиуми. Наскоро...

Повеќе оздравени од заразени со КОВИД, но 26 лица ја загубија битката – најмладите...

Во последните 24 часа се направени 1892 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 230 -Куманово 28 -Штип 7 -Прилеп 21 -Тетово 18 -Струга 15 -Велес 11 -Битола 13 -Охрид 26 -Кавадарци 18 -Гостивар 16 -Гевгелија 14 -Струмица 18 -Крива Паланка 6 -Радовиш 6 -Крушево 4 -Кочани...

Првото бебе во Македонија се роди една минута по полноќ, прво па машко

Првото бебе родено во земјава во 2021 година е машко, тешко е 3 650 грама и е долго 51 сантиметар, информираше Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје. Новороденчето е родено во 00:01...

Заев по повод Божик: Oбединети околу универзалните христијански вредности и сплотени во љубов да...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во свое и во име на Владата, упати честитка по повод големиот христијански празник Рождество Христово – Божик, до поглаварот на Македонската православна црква –...

Рекорден број на починати од коронавирусот во Велика Британија

Велика Британија, иако прва во светот што започна со вакцинација против Ковид-19, се' уште се бори со силен напад од коронавирусот! Во последните 24 часа е забележан рекорден број на смртни случаи во земјата -...

Холандија за прв пат по Втората светска војна воведува полициски час

Холандија од сабота го воведува првиот полициски час по Втората светска војна со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, откако мнозинството пратеници ја поддржаа оваа итна мерка за време на вчерашната дебата. За време...

ООН: Парите што ги собраа десетте најбогати за време на пандемијата може да ги...

Парите што ги собраа десетмина од најбогатите милијардери за време на пандемијата ќе бидат доволни за да ги платат вакцинациите ширум светот, рече генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш. Извештајот на британската невладина организација Оксфам...

Филипче: Вакцинацијата ќе започне со 200.000 кинески вакцини

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека вакцинацијата против Kовид-19 во земјава ќе започне со кинеските вакцини за чија набавка разговорите се во завршна фаза. Се работи за 200.000 вакцини за кои транспортот ќе...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ