Момчето што ја испеа „Марионка“ ќе не претставува на Евровизија 2020

За овогодинешната Евровизија, Програмскиот колегиум на МТВ1 одлучи Васил Гарванлиев, со авторски тим составен од етаблирани музички имиња, кои имаат остварено успешни музички проекти, да ја претставува Македонија на Изборот за песна на Евровизија,...

Судир на 5 возила на автопатот Велес – Скопје

Привремено затворен автопатот Велес – Скопје. На оваа делница изутринава се случила сообраќајна несреќа во која учествувале пет возила. На автопатот Велес-Скопје, кај мeстот  викано Кула, случена е сообраќајна незгода помеѓу повеќе возила и автопатот...

Мицкоски: Спасовски се брзаше да направи промени во МВР 4 дена пред заминување и...

Христијан Мицкоски,  лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Економски Магазин“ на ТВ Алсат-м  обвини дека власта прави пактови со лица за кои порано велеа дека се криминалци. -Истите овие кои што велеа дека ќе стават бројчаник на...

Внимавајте, кружат фалсификувани банкноти: Една „уловена“ на бензинска во Маврово

ВоПолициско одделение Маврово, вчера во 18.40 часот Л.А.(43) од Центар Жупа пријавил дека на 11.01.2020, на бензинска пумпа во Маврови Анови, на едно лице му сменил банкнота од евра во денари, но при проверка...

Груевски повторно се огласи за пратеникот – бизнисмен, за “Рекет” и за лустрацијата

Поранешниот премиер Никола Груевски повторно се огласи со фејсбук статус. Тој напиша: „За пратеникот - бизнисмен, за “Рекет” и за лустрацијата 1. Пратеникот-бизнисмен кој деновиве позачестено се занимава со мене, откако барем засега не успеа преку судството...

Мицкоски: Македонија има два ипол пати помал раст на БДП од потенцијалот што го...

Христијан Мицкоски, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисија „Економски Магазин“ на ТВ Алсат-М кажа дека има вештачки пораст на капиталните инвестиции. Имено Мицкоски го посочи случајот во кој биле префрлени над триесетина...

Мицкоски на средба со еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Вархеји

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски синоќа остварија средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на...

Македонскиот јазик станува задолжителен на сите факултети

Задолжително изучување на македонскиот јазик на сите универзитети , државни и приватни, вработување лектори во сите јавни институции како и формирање Инспекторат за употребата на македонскиот јазик, се дел од предлозите изнесени на денешната...

Арсовски: Виница е управувана и завладеана од една фамилија

Денес ќе обелодениме како општина Виница е управувана и завладеана од една фамилија во права смисла. Градоначалникот на Виница Ивица Димитров е човекот чија фамилија владее со цела Виница. Настрана од административното управување, фамилијата на градоначалникот...

Вархеји по средбата со Спасовски: Предложив на Европскиот Парламент да ја награди земјата со...

Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели-членството во Европската Унија, во кој со право очекуваме одлука за почеток на пристапните преговори во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -