Ниту еден процес не бил загрозен поради кусиот прекин на струја, изјавија од ГАК

Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје соопшти дека ниту едно од критичните новороденчиња во инкубатор не било доведено во животнозагрозувачка состојба ниту пак имало влошување...

Започна судењето за „Рекет“, краток осврт на обвинението

Со задоцнување од околу 45 минути почнува судскиот процес за случајот „Рекет“. Иако обвинетите Катица Јанева и Зоран Милески, беа на време во судницата, судењето не почна во определениот термин поради задоцнување...

3 Декември, Меѓународен ден на лицата со попреченост

На 3 Декември секоја година, почнувајќи од 1992 година, се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигање на свеста за нивните права. Оваа година фокусот е ставен на...

Димовски: СДСМ нема желба искрено да се вклучи во борбата со аерозагадувањето

Аерозагадувањето го спомнувате како да е нешто минорно и не сакате да сфатите дека е тоа од круцијално значење за сите граѓани на Република Македонија.

Клиниката за гинекологија и акушерство синоќа без струја. Загрозени животите на бебињата во инкубатор

Големиот дефект на трафостаницата во Козле кој синоќа голем дел од центарот на Скопје го остави без струја, ја остави и Клиниката за гинекологија и акушерство без електрично напојување. Во вакви ситуации...

Скопје меѓу првите 5 најзагадени градови во Светот

Утрово, главниот град се наоѓа на врвот на листата на најзагадени градови во Светот.

Геровски за Плусинфо: Кој сака на судиите да им пресуди по „кратка постапка“?

Хајката што се води во јавноста против судиите на Уставниот суд, кои в среда ќе одлучуваат за уставноста на членот 11а од Законот за помилување (врз основа на кој поранешниот претседател Ѓорги...

Снег во Македонија. Какво ќе биде времето денес?

Според податоците од УХМР, времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд. Ќе има услови за локална појава на замрзнат дожд, а на планините врнежи од снег.

Започнува судењето за случајот „Рекет“, со каква казна се соочува Катица Јанева (ВИДЕО)

Кривичниот суд Скопје од денес започнува со судењето на екс специјалната обвинителка Катица Јанева, заедно со Бојан Јовановски (Боки 13) и Зоран Милевски, викан Кичевски.  Судијката Васка Николовска-Масевска ќе го...

Мицкоски му одговори на Костадинов на прозивките во врска со неговото образование

На денешната прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на новинароско прашање му одговори на Костадин Костадинов од СДСМ и неговите прозивки за тоа дали магистрирал во Италија и докторирал во Германија.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -