Нема присилно извршување кај социјално ранливите групи – Изгласани измените на Законот за извршување

Законодавниот дом во текот на вчерашниот ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е втора измена на законот – а двете измени се во...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е човек со образ ѓон

Во врска со аудио снимките кои се појавија деновиве, а на кои се слуша гласот на претходниот премиер Зоран Заев, како разговара со друго лице додека бил градоначалник, од ВМРО-ДПМНЕ се огласија со соопштение. „Јавноста...

Забрана за седење и сликање по кафани и одмори за функционерите од СДСМ

На социјалните мрежи се појави партиски допис испратен од шефот на Централниот штаб на СДСМ, Љупчо Николовски до сите општински штабови и функционери од редовите на СДСМ во кој се дадени насоки за делување,...

Во Собранието денес 2 пленарни седници

Собранието на Република Mакедонија денеска ќе одржи продолженија на126 и 123-та седница, со почеток во 12:30 часот, на чиј дневен ред се поголем број измени и дополнувања на закони од повеќе области. Како што е...

Се потпиша договорот за изградба на првите два километри на автопатот Скопје – Блаце

Во Владата на Република Македонија, вчера се потпиша Договор за изградба на првите два километри на автопатот Скопје - Блаце. Договорот, во присуство на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во улога...

Aхмети: Имав понуда од високи функционери да се подели Македонија

Претседателот на Демократската Унија за интеграција, Али Ахмети во интервју за „ABC News“ вели дека порано му била понудена поделба на Македонија врз етнички линии, но дека ја одбил таквата понуда. Тој исто така истакна...

Стаменковска Стојковски: Градоначалникот на Ресен незаконски вработувал

Власта не само што ја партизира и преполнува јавната администрација, туку и постапките за вработување ги води незаконски.Согласно Законот за вработените во јавниот сектор, вработувањата во институциите се вршат врз основа на годишни планови...

Трипуновски: Николовски и Димковски вршеле злоупотреби при распределба на државно земјоделско земјиште

Николовски и Димковски се фатени во криминал до гуша. Три години посочуваме на криминал и злоупотреба при распределба на државно земјоделско земјиште во Република Македонија, изјави на денешната прес конференција дополнителниот заменик министер за...

Арсовски: Епидемијата на непотизам во Битола

Заразата од епидемијата на непотизам повторно се шири низ целата држава, изјави на денешната прес конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „Покрај Штип, Прилеп, Велес, Виница, денеска ќе ви презентираме нови случаеви на непотизам од...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -