За Уставниот суд е неприфатливо некој да се меша или да влијае во неговата...

Денес Уставниот суд се обрати со соопштение по повод различните толкувања на неговата работа во јавноста по повод иницијативата за оценување на уставноста на членот 11а од Законот за поилување.

Новогодишното украсување во Скопје чини 270.000 евра, а „Винтерленд“ 97.000 евра.

Во петок ќе бидете отворена новогодишната веселба„Винтерленд“. Програмата вклучува музички точки и забавен дела за деца и возрасни и истата ќе се одржува секој ден до крајот на месецот. Како и минатата...

Од утре нови цени на горивата

Регулаторната комисија денес донесе одлука за највисоки малопродажни цени на нафтените деривати. Со оваа Одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,50%, во...

Состанок на лидерите на НАТО, во Лондон. Премиерот Заев зазема учество во програмата

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на нашата земја заедно со заменичката на претседателот во Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик претседателот во Владата за европски прашања, Бујар Османи...

На 6 декември ќе светне новогодишната елка

Оваа година, новогодишната елка на плоштадот во Скопје ќе светне на 6 Декември. Исто така, ќе биде отворен и Винтерленд, односно новогодишна програма во период од 6 - 31 Декември. Новогодишни куќички...

Ременски ќе ги објави сите поднесоци за злоупотреби што и биле ставени во фиока

По повод вчерашното видео обраќње на премиерот Заев во кое повика да се прочисти судството од нечесните судии и обвинители, потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски се огласи на својот фејсбук профил.

Понеделник неработен ден за сите граѓани!

Следниот понеделник ќе биде неработен ден за сите граѓани. Се празнува „Свети Климент Охридски“, кој се паѓа на 8 - ми Декември (недела), па поради тоа се префрла во понеделник, соопштуваат од...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ поддржува се што ќе спречи амнестија на секој што сторил криминал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на вчерашната средба со граѓани во Аеродром истакна дека сето она што ќе спречи амнестија на било кој којшто сторил криминал ВМРО-ДПМНЕ го поддржува. Во однос на стручниот дел, добро...

Вишото обвинителсто даде негативно мислење за домашен притвор на Боки 13

Вишото јавно обвинителство не се согласува Бојан Јовановски, осомничен во случајот „Рекет“, да оди во домашен притвор, односно оттаму дале негативно мислење на неговото барање за укинување на притворот и замена за...

10.000 граѓани може да останат без поврат на паричните средства од „Мој ДДВ“

Во месец декември на околу 185 илјади граѓани кои скенирале фискални сметки  ќе им бидат исплатени вкупно 3 милиони евра од проектот „Мој ДДВ“. Околу 10.000 граѓани кои учествувале во повратот може...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ