Владата очекува околу 120.000 работници да добијат повисоки плати

Со 39 милиони евра од буџетот ќе се поттикнуваат бизнисмените да ги покачат платите на работниците. За зголемените плати од 600 до 6.000 денари, државата  ќе ги плаќа придонесите.

Заев го прифати предлогот на Мицкоски – „шпицен кандидат“, но не одговори дали ќе...

На прашање од пратеникот од опозицијата Владимир Ѓорчев, дали премиерот Заев ќе го прифати предизвикот на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски за воспоставување на како што го велат во Европа „шпицен кандидат“,...

Бочварски: Буџетот за транспорт и врски носи повеќе пари за инвестиции, над 80 отсто...

Прес конференција, Благој Бочварски, претседател на Комисија за транспорт и врски на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари,Предлог буџетот за 2020 година во делот на транспорт и врски е склоп...

Во Кичево, за градоначалникот не важи законот, истакнато само албанското знаме

Во Кичево денес градоначалникот Фатмир Дехари низ целиот град ги истакна само албанските знамиња по повод денот на знамето. На ниту една бандера, на ниту еден објект каде што беше истакнато албанското знаме не можеше...

“ЕВРОПСКО” однесување на Бујар Османи

Новинарот Фуркан Салиу на својот фејсбук прогил објави видео со недолично однесување на вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи. “ЕВРОПСКОТО” ОДНЕСУВАЊЕ НА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ, ЗАДОЛЖЕН ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА, БУЈАР ОСМАНИ За ваквото однесување на вицепремиерот Османи согласно позитивните...

Тензично на пратенички прашања. Димовски: Задоволен сум што оваа влада се доближува до својот...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на денешните пратенички прашања во Собранието се пријави за збор, но наместо да постави прашање до министрите или премиерот Зораан Заев, тој читаше што претходно одговарал Заев. -Имајќи го во...

ЈАНУШЕВ: Ајде да воведеме инстититут “кандидат за носител на мандат”

ФБ статус на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ: Ајде да воведеме институт кој што ќе го наречеме “кандидат за носител на мандат” (Spitzenkandidat), исто како што имаме носители на изборни единици. Тој што ќе победи има право...

Денес пратениците ќе поставуваат пратенички прашања

Во Собранието на Република Македонија денес ќе се одржи 121 седница со единствена точка на дневен ред: Постсвување пратенички прашања. Според Деловникот на собранието, пратениците секој последен четврток во месецот имаат можност да постават пратеничли...

МИЦКОСКИ ГИ ПРОМОВИРА ТРИТЕ СТОЛБА ВО ПРОГРАМАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2020

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со граѓаните на општина Центар вчеравечер истакна дека програмата на ВМРО-ДПМНЕ на престојните изори ќе биде понуда која што ќе содржи во себе стратегија...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ