Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Скратен полициски час, работа на угостителските објекти во отворените делови до 23:30 часот и отпочнување со работа на вежбалните, фитнес центрите и теретаните, се дел од олабавените рестриктивни мерки што Главниот координативен кризен штаб...

Се зголемува интересот за вакцинација, граѓаните да се пријавуваат за да добијат термин

Граѓаните да се пријавуваат на веб страницата vakcinacija.mk, заради тоа што тоа е најпрактичниот механизам и начин да се стигне до соодветен термин за вакцина против Ковид-19. Ова е апелот што вчера го упати министерот...

Средба Заев-Вархеји: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и шефицата на Постојаната мисија на Северна Македонија во ЕУ...

Полициски час од полноќ, се отвораат фитнес центрите и теретаните

Поради стабилизирање на епидемиолошката состојба со Ковид-19 во земјата, Комисијата за разни болести предлага намалување на рестриктивните мерки во Северна Македонија. Министерот за здравство, Венко Филипче информира дека го Главниот кооординативен кризен штаб предложил...

Апелациониот суд денеска одлучува за казните на Боки 13 и Катица Јанева

Апелациониот суд денеска ќе одлучува по казните на осудените во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева. Бојан Јовановски доби 9 години затвор од Кривичниот суд, додека за Катица Јанева беше издадена седумгодишна казна...

Регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19, починати 12 лица

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 76 -Куманово 25 -Битола 11 -Прилеп 10 -Тетово 9 -Кичево 7 -Струга и Радовиш по 6 -Велес, Охрид, Штип и Струмица по 5 -Виница...

На инфективните одделенија низ Македонија се лекуваат вкупно 466 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 466 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за...

Македонија во „црвената зона“ на глобалната мапа на подрачја кои се подложни на земјотреси

Едно од тројца лица во светот е изложено на ризик од земјотреси, а тој број е двојно зголемен во последните 40 години. Земјотресите предизвикуваат 40 милијарди долари директна штета годишно. Поради големите штети што ги...

Пендаровски за 27-ми април: Ако има нови докази може да се преотвори процесот

Со оваа моја теза не правам ревизија на судските одлуки бидејќи не гледам причина за такво нешто, тоа е завршена работа луѓето лежат во затвор, ниту велам дека пресудата е донесена без докази, истакна...

Регистрирани се 234 нови случаи на Ковид 19, починати 25 лица

Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 83 -Куманово 27 -Битола 16 -Тетово 14 -Струмица 13 -Штип и Виница по 9 -Кичево 7 -Прилеп и Велес по 6 -Гостивар, Струга и...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ