Д-р Беќаровски: Раководители на клиниките да бидат луѓе со минимум 20 години искуство

Директорот на Клинички центар да го бира Владата, но раководители да бидат вработени на клиниката со минимум 20 години искуство, истакна денеска на прес-конференција доктор Нико Беќаровски, член на Иницијативниот одбор за формирање синдикат,...

ДУП Буњаковец и подрачјето на „Треска“ пред Уставен суд

Уставен суд оформи предмет по иницијативата на адвокатката Сузана Јошевска и граѓанската иницијатива Шанса за Центар со која го оспоруваме ДУП за Буњаковец во кој спаѓа и подрачјето на „Треска“, соопштија од иницијативата. Се надеваат...

Уставен суд ќе ги „чешла“ измените во работните часови поради договорите со „Бехтел и...

Од Уставниот суд информираат дека се формирани предмети за законските измени на Законот за работни односи и измената на ДУП Буњаковец 2. Хелсиншки комитет за човекови права поднел иницијатива за член 1, 2 и 3...

Државата свесно нè упатува да работиме како келнери, велат здравствените работници од тимовите за...

По изјавата на д-р Светозар Антовиќ, дигестивен хирург дека на ентузијазамот секогаш му доаѓа крај и дека мора да се води сметка како ќе се мотивираат тимовите за трансплантација, до нашата редакција пристигна реакција...

Го дишат ли браќата Заеви, газди на „Слога“, истиот воздух како бебињата во Преспа?

Враќата Заеви кај престојуваат во овие летни денови? Го дишат ли истиот воздух што го дишат бебињата што се раѓаат во Преспа?, прашува пејачката Тања Царовска, споделувајќи ја алармантната состојба во која се наоѓа...

Вандализиран споменикот на загинатиот бранител Горан Стојменовиќ кој загина во акцијата во Диво насеље

На празникот Илинден во скопско Инџиково со сина боја е вандализиран споменикот на убиениот бранител Горан Стојменовиќ во полициската акција против териристичка група стационирана во Диво Насеље во 2015 година. Со спреј е прекриена...

Граната од 100 килограми најдена во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во 13 часот во СВР Куманово било пријавено дека кај с.Псача, при изведување на градежни работи, била пронајдена авионска граната со тежина од 100 кг, која потекнува од Втората...

Радев: Влезот на Бугарите во Уставот е завет на Илинденците, востанието го објавиле камбаните...

По повод 120-годишнината од Илинденско востание во Софија, бугарскиот претседател Румен Радев одржа говор во кој рече дека „Илинденско-Преображенското востание е најмасовниот израз на волјата за слобода на бугарскиот народ“. -Ова востание се пренесе далеку...

Министерството на Груби ја почести „Арбериа дизајн“ со 100.000 евра за прослава на Охридскиот...

Над половина милион евра ќе чини прославата на државните празници и посебно Охридскиот раковен договор.Тендерите ги добија две фирми, на јавни набавки на кои немале конкуренција. Тетовската фирма „Арбериа дизајн“ повторно ќе ја организира...

Самопрогласениот нов лидер на Нигер ги отфрли економските санкции против земјата

Самопрогласениот нов лидер на Нигер, Абдурахаман Чиани, ги отфрли санкциите воведени минатата недела од Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) како „незаконски, неправедни и нехумани“. Тој во телевизиско обраќање во пресрет на Денот на независноста...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -