Здравата исхрана клучна во борбата со Ковид-19

Бројот на нови случаи со коронавирусот продолжува да расте ширум светот, затоа е клучно да се утврдат начините за борба против епидемијата. Имунолошкиот систем го штити домаќинот од патогени организми, вклучувајќи вируси, бактерии, габи...

(ВИДЕО) Со само 15 минути на ден до совршен задник

Ако избегнувате спортски сали за време на пандемијата, тогаш барем не избегнувајте физичка активност и испробајте ја оваа вежба дома. Едноставна програма за вежби во која можете да го одредите бројот на повторувања и времетраењето...

Исфрлете го лебот и повеќе нема да се чувствувате изнемоштени и уморни

Лебот е полн со јаглехидрати и неговото отстранување од навиките во исхраната на вашето тело се забележува скоро веднаш, во форма на губење на тежината. Не станува збор за моментално слабеење, туку за губење...

Рецепти за вкусна детокс вода: Како да останете хидрирани во текот на денот

Трендовите на здравите пијалоци често се менуваат, но ретко кој пијалок може да се натпреварува со чаша обична вода. Покрај бројните позитивни здравствени својства, водата е исто така достапна за сите. Меѓутоа, ако не сте љубител...

Топ 5 јадења што помагаат за формирање на мускули

Вежбањето не е единствениот важен дел од формирањето на мускулите. Подеднакво важно е и добра диета и добрите навики на исхрана. Како што може да очекувате, постои храна која помага повеќе и храна која...

Обилниот појадок е клучот за губење на вишокот на килограми

Англискиот појадок може да биде клучот за намалување на вишокот на килограми, пренесува Mirror. Луѓето кои јадат солидно наутро, согоруваат 2,5 пати повеќе калории, според новата студија. Потрошувачката на голем утрински појадок го подобрува метаболизмот, отклучувајќи...

Хранa коja штити од рак: Познатиот руски лекар тврди дека клучот е во еден...

Сите знаеме дека исхраната игра многу важна улога во здравјето. Како што знаеме, прекумерното внесување на шеќер, масна и таканаречена брза храна, лошо влијае на здравјето, додека одредена храна има многу моќен ефект врз...

Лошата страна на тестостеронот: Ова се последиците од вишок машки хормон

Тестостеронот е хормон кој е одговорен за одржување на машкиот род. Ни дава мускули, незаборавни секси авантури и силни коски. Истражувањата покажаа дека жените сакаат мажи со поголемо ниво на тестостерон, што е феноменално,...

Овие симптоми на хроничен замор не треба да ги игнорирате

За да се излечи хроничниот замор или барем да се ублажи, важно е да ги смениме животните навики, да се храниме поздраво, да се занимаваме со физичка активност што не опушта или да си...

Совети за лесна, финансиски прифатлива и здрава исхрана во време на Ковид-19

Епидемијата на корона вирусот (КОВИД-19) го испреврте животот на семејствата во светот. Со затворањето на училиштата иградинките, поголем дел од денот многу родители се заглавени дома балансирајќи меѓу грижата за децата, работата и другите...
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ