Навикнете се да вежбате

Создавањето конзистентна рутина за вежбање ќе бара одредена посветеност, според новите податоци. Една неодамнешна студија објавена во списанието „Просидингс оф д нешнл академи оф сајенсис“ покажа дека времето потребно за да се стекнете со...

Почнаа горештините: Како да избегнете топлотен удар?

Летото официјално започна, а високите температури пристигнаа и во нашиот регион. Познато е дека високите температури со себе носат и некои негативни работи, па затоа е од суштинско значење да ги знаете сите заштитни...

Никогаш не ја фрлајте кората од краставиците

Голем дел од она што ја прави краставицата хранлива се наоѓа во кората. Една голема, неизлупена краставица содржи 62 проценти од дневниот препорачан внес на витамин К. Тој е потребен за активирање на некои...

Избегнувајте ги овие пијалоци кога е жешко

Температурата над 35 степени може да биде неподнослива. Телото се обидува да се олади со потење, а со тоа губи вода. Потребно е да се внесат минимум два литра течност за да се надомести изгубената...

Физички знаци дека сте под стрес

За да можете да се изборите со стресот и неговите последици, пред се мора да можете да ги препознаете знаците на стрес во себе. Според големото истражување на Галуп од 2021 година, дури 42...

Слабеете стомакот не се намалува?

Оваа регија е најслабата точка кај жените и тука многу лесно се таложат маснотии кои е тешко да се „стопат“. Во првите месец дена, најголемиот дел од тежината која ќе ја загубите е всушност...

Над 250 учеснички трчаа на првата женска ноќна

Синоќа се одржа првата женска ноќна атлетска трка насловена „Биди своја“. Над 250 учеснички беа пријавени за оваа трка, на која освен битолчанки и припаднички на понежниот пол и од други градови. –Да се биде...

Минус 10 килограми за само 10 дена: Појадок со кој најбрзо слабеете

Повеќето експерти го делат мислењето дека појадокот е најважниот оброк во денот и дека никогаш не треба да го прескокнуваме и дека е доста важно да го јадеме во слично време, по можност пред...

Што ако не внесувате доволно масти?

Секоја клетка во нашето тело има мембрана која е изградена од масти, па од тука може да заклучиме колку се тие неопходни за секојдневната регенерација и одржување на животот. Мастите се исто така многу важни...

Бананите можат да го балансираат вашиот крвен притисок,

Бананите можат уникатно да се трансформираат од скроб во шеќер Како што зелените банани добиваат дамки, тоа ќе бидат послатки. Ваквите банани имаат поголемо влијание на шеќерот во крвта и побрзо се варат. Всушност, како...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

- Advertisement -